عضو شوید !

* لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است!

اخبار داغ

پست وبلاگ

بهترین زمان برای تست بارداری
بارداری

بهترین زمان برای تست بارداری 

نتیجه مثبت یا منفی در تست حاملگی

در صورتی که خیلی زود تست حاملگی انجام دهید،امکان دارد با نتیجه ی منفی کاذبی مواجه شوید. پس تا چه زمانی باید منتظر ماند؟چه بخواهید باردار شوید یا خیر اتفاق نیفتادن عادت ماهیانه یا تاخیر در زمان عادت ماهیانه دلیل مناسبی برای انجام تست حاملگی می باشد. این که بخواهید در اسرع وقت جواب بگیرید معقول است اما شاید لازم باشد قبل از انجام این تست کمی صبر کنید. اگر خیلی زود تست انجام دهید امکان دارد با نتیجه ی منفی کاذبی مواجه شوید.

پس چه زمانی باید تست حاملگی انجام داد؟

بر اساس گزارشات کلینیک پزشکی مایو ( Mayo Clinic ) ،معمولا بهترین زمان برای انجام تست حاملگی خانگی روز بعد از تاخیر در زمان عادت ماهیانه است و به عبارت دیگر بهترین زمان برای انجام تست یک هفته ی کامل پس از اولین روز تاخیر در زمان عادت ماهیانه می باشد. طبق یک مطالعه ی انجام شده در سال ۲۰۱۴ (و بیشتر جعبه های تست خانگی) انجام تست در این زمان منجر به نتایج کاملا درست، حدود ۹۹% می شود.

چرا زمان انجام تست حاملگی مهم است: هنگامی که فرد باردار می شود ، هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسان (hCG نیز نامیده می شود) در جریان خون وی پخش و سپس وارد ادرار او می شود. تست های حاملگی خانگی به گونه ای طراحی شده اند که وجود هورمون hCG را مشخص می کنند در حالی که تست های حاملگی که در مطب پزشک انجام می شوند، میزان هورمون hCG در خون را نیز اندازه گیری می کنند. (که نشان می دهد چقدر از زمان حاملگی گذشته است) در ابتدا میزان هورمون hCG در ادرار یک فرد باردار به سرعت، حدود ۵۰% در هر روز افزایش می یابد.بر اساس گزارشات، بنابراین اگر قبل از این که بدن به میزان کافی هورمون hCG ترشح کند به گونه ای که در ادرار یافت شود آزمایش ادرار انجام دهید امکان دارد با نتیجه ی منفی کاذبی مواجه شوید.

بر اساس مطالعه ی انجام شده در سال ۲۰۱۴ اغلب تست های حاملگی خانگی برای نشان دادن هورمون hCG قبل یا در اولین روز از تاخیر عادت ماهیانه دقت کافی را ندارند. اگرچه گفته می شود بسیاری از تست ها می توانند در اوایل بارداری نتیجه ی درستی ارائه دهند، اما ممکن است زمانی که از چگونگی انجام تست مطلع می شوید از میزان دقیق بودن آن نیز اطمینان حاصل کنید.اگر پیش از این تستی انجام داده اید که نتیجه ی آن منفی بوده است،حتما لازم است در صورتی که یک هفته از زمان تاخیر در زمان عادت ماهیانه ی شما گذشته گذشته است ، دوباره تست را انجام دهید.

همچنین امکان جواب مثبت کاذب نیز در برخی موارد وجود دارد. برای مثال مصرف داروهای حاوی hCG برای درمان ناباروری می تواند سبب بروز خطا در انجام تست شود یا در صورتی که اخیرا حاملگی خارج از رحم یا سقط جنین داشته اید،جواب تست می تواند اشتباه باشد. جواب مثبت کاذب یک اتفاق بسیار نادر است در حالی که جواب منفی کاذب هنگامی که تست حاملگی بسیار زود انجام شود به سادگی و به وفور رخ می دهد.

اگر نمی توانید منتظر بمانید برای انجام آزمایش خون که بسیار هم دقیق تر است به پزشک مراجعه کنید (همچنین پزشک باید در رابطه با مسائلی مانند چرخه ی قاعدگی بسیار حاذق باشد، چرا که از طریق بهتر می تواند باردار بودن یا عدم بارداری شما را تشخیص دهد).

توصیه می شود برای مطمئن شدن از درستی نتیجه ی تست، آن را در اول صبح انجام دهید چرا که ادرار در این موقع غلیظ ترین حالت خود را دارد. تمام دستورالعمل هایی را که روی جعبه ی تست نوشته شده اند، رعایت کنید و قبل از مشاهده ی نتیجه به مقدار لازم منتظر بمانید. اگر چه منتظر ماندن برای چند روز یا چند هفته بیشتر، می تواند استرس زا باشد اما در عوض به یک نتیجه ی کاملا درست دست می یابید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *