عضو شوید !

* لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است!

اخبار داغ

پست وبلاگ

عوارض مصرف بیش از حد سدیم (نمک)
سلامت

عوارض مصرف بیش از حد سدیم (نمک) 

عوارض مصرف زیاد نمک می تواند باعث تخریب بدن شما شود. در این مطلب عوارض مصرف بیش از اندازه ی سدیم (نمک) را به شما معرفی می کنیم .

  • آسیب به مغز

طبق یک مطالعه ی کانادایی که در سال ۲۰۱۱ بر روی ۱۲۰۰ فرد انجام شد، افرادی که دارای رژیم غذایی با سدیم بالا بودند، احتمال کاهش شناختی بیشتری نسبت به افرادی داشتند که دارای رژیم با میزان سدیم کمتری بودند. سن شما برای مشخص کردن میزان نمک مورد استفاده بسیار مهم است و در صورت اشتباه بودن میزان مصرف حتما باید آن را تغییر دهید.

  • افزایش تشنگی

غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی سدیم هستند ( انواع چیپس، اسپاگتی،پیتزا پپرونی) باعث تشنگی شما می شوند . اگر یک روز نمک بیشتری مصرف کردید، سعی کنید مقدار بیشتری آب بنوشید چرا که احتمالا بدن شما به مقدار بیشتری آب نیاز دارد.

  • ایجاد تورم

مصرف بیش از اندازه ی سدیم می تواند باعث تورم شود. تورم در واقع ایجاد مایع اضافی در بدن شماست. با توجه به مطالعات درمانگاه مایا  تورم می تواند علائم یک بیماری هم  باشد. یک راه حل ساده برای کاهش نمک این است که برچسب مواد غذایی را بخوانید و به دنبال غذاهای کم نمک باشید، یا در غذایی که خودتان طبخ می کنید به میزان کمی، نمک استفاده کنید.

  • ابتلا به سنگ کلیه

رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد سدیم می تواند عملکرد کلیه را مختل کند. با توجه به اقدام جهانی نمک و سلامت، مصرف سدیم زیاد حتی ممکن است موجب دفع پروتئین شود. دفع پروتئین عامل خطرناکی برای بیماری کلیه محسوب می شود. همچنین رژیم های غذایی حاوی سدیم می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند. اگر به سنگ کلیه مبتلا هستید حتما باید به پزشک مراجعه کنید و درباره ی رژیم غذایی کم نمک از او مشورت بگیرید.

  • ابتلا به زخم معده

طبق یک مطالعه ی منتشر شده ، مصرف بی رویه ی سدیم می تواند باعث زخم معده شود. اگرچه برای صحت این مطلب به تحقیقات بیشتری نیاز است اما یافته های این تحقیق نشان می دهند که مردم باید از آسیب های نمک به معده نگران باشند .

  • ابتلا به فشار خون بالا

آمریکایی ها روزانه حدود ۳۴۰۰ میلی گرم سدیم مصرف می کنند. به گفته ی انجمن قلب آمریکا، میزان متوسط مصرف سدیم ۱۵۰۰ میلی گرم می باشد.  این سدیم اضافی می تواند باعث افزایش فشار خون شود و پمپاژ قلب را با مشکل مواجه کند. برای تنظیم فشار خون حتما باید از رژیم های غذایی کم سدیم استفاده کنید.

  • استفاده از نمکدان ممنوع

همان طور که باید عوارض مصرف زیاد نمک را کنترل کنید، از نمکدان بر سر سفره هم استفاده نکنید. نیمی از قاشق چای خوری نمک جدول حاوی ۱۱۵۰ میلی گرم سدیم است. اگر در طول یک وعده ی غذایی چند مرتبه از نمکدان استفاده کنید میزان سدیم به سرعت افزایش پیدا می کند. حتما تعداد دفعات استفاده از نمکدان را کاهش دهید به ویژه اگر غذاهای حاوی سدیم فراوان مصرف می کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *