عضو شوید !

* لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است!

اخبار داغ

پست وبلاگ

مردم از شکست نفسی بی دلیل بیشتر از خودستایی بدشان می آید
سبک زندگی

مردم از شکست نفسی بی دلیل بیشتر از خودستایی بدشان می آید 

تحقیقات نشان انجام شده می دهند که مردم از شکست نفسی بی دلیل بیشتر از خودستایی بدشان می آید.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد و چپل هیل unc در مورد شکست نفسی که در آن شخص به دستاوردش مباهات می کند اما تلاش می کند با دست کم گرفتن آن، اهمیتش را کمتر نشان دهد، پژوهش هایی انجام داده اند و اتفاقا به نتایج جالبی هم رسیده اند. آن ها در مقاله ای که در مجله ی شخصیت و روانشناسی اجتماعی چاپ شد روند تحقیق و نتایج آن را گزارش کرده اند.

آن ها دریافتند که شکست نفسی بسیار رایج است. افراد می خواهند موفقیت های شان را نشان دهند اما دوست دارند خودستا بنظر برسند؛ پس سعی می کنند در لفافه و با کلماتی که ارزش موفقیتشان را کمتر نشان می دهد آن را مطرح کنند. این نوعی فروتنی اشتباه است. مشکل این کار این است که مردم دقیقا متوجه منظوری که پشت آن همه حرف نهفته است می شوند و از آن خوششان نمی آید.

در این پژوهش ها از افراد معمولی در مورد احساسشان هنگام مواجهه با شکست نفسی افراد سوال شد. سوالات در سه محل شبکه های اجتماعی، پژوهش میدانی و دنیای حقیقی و از افراد داوطلبی که تجربه شان را بیان کردند ، پرسیده شده است. در کل تجربه ی مواجهه با شکست نفسی در ۶۴۶ نفر بررسی شد که ۷۰ درصدشان خاطره ای از شکست نفسی دور و بری هایشان به یاد داشتند.

محققان شکست نفسی را به دو دسته اصلی تقسیم کردند: دو نوع شکایتی و تواضعی. در نوع اول شخص از کاری شکایت می کند تا نشان دهد انجام چه امر مهمی به وی واگذار شده. مثلا “از اینکه مجبورم مدام با افراد مشهور خوش و بش کنم اصلا خوشم نمی آید”. در نوع دوم شخص تلاش می کند با آنچه ظاهرا فروتنی است خودنمایی کند. مثلا “نمیدونم چرا همه از من میخواهند که با آنها همکاری داشته باشند.”

نتایج این پژوهش ها نشان داد مردم نوع دوم را بهتر متوجه می شوند و بیشتر در خاطرشان می ماند. همچنین دریافتند که شرکت کنندگان خودستایی مستقیم را به شکست نفسی ترجیح می دهند چون به گفته ی خودشان حداقل صادقانه است. همچنین مردم ترجیح می دهند به گله و شکایت های واقعی گوش دهند تا به شکست نفسی های ساختگی. تحقیقات اخیر نشان داد، افرادی که عادت به شکست نفسی دارند کمتر مورد علاقه و اعتماد دیگران هستند؛ البته هر فردی ممکن است گاهی این چنین رفتار نماید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *