عضو شوید !

* لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است!

اخبار داغ

پست وبلاگ

ارزش غذایی موز و جایگاه آن در رژیم غذایی روزانه
سلامت

ارزش غذایی موز و جایگاه آن در رژیم غذایی روزانه 

از شنیدن مقدار کربوهیدرات موجود در موز حتما شوکه خواهید شد!

ارزش غذایی موز به عنوان میوه ای با مقدار قند بالا در بین عموم شناخته شده است ولی در حقیقت مقدار قند موجود در موز با مقدار موجود در دیگر میوه ها تفاوت چندانی ندارد. آقای آلیکس توروف، متخصص و مشاور تغذیه می گوید: “ آنچه که ما همیشه در ابتدا به دنبال آن هستیم، کربوهیدرات است، که در بدن به گلوکز (کلمه ای فانتزی برای شکر) تبدیل می شود “. طبق صحبت های توروف، در یک موز متوسط (حدود ۱۱۸ گرم) مقدار ۲۷ گرم کربوهیدرات وجود دارد.

اگرچه در هنگام وزن کم کردن کربوهیدرات ها اغلب اولین ماده ای هستند که از رژیم غذایی کنار گذاشته می شوند اما همین کربوهیدرات ها منابع ارزشمندی هستند که به آسانی نیز در دسترس ما قرار دارند. بانی تائوب دیکس، نویسنده ی کتاب قبل از خوردن بخوانش می گوید: “موز حاوی منابع بی شماری در قالب ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مانند پتاسیم، کلسیم، منگنز، منیزیم، آهن، فولات، نیاسین، ریبوفلاوین و B6 است.”

ارزش غذایی موز

اکثر ما به اندازه ی کافی پتاسیم دریافت نمی کنیم. پتاسیم ماده ای مغذی است که بر روی عملکرد عضلات ما از جمله قلب تاثیر دارد. تائوب دیکس می گوید: “یک موز متوسط ​​دارای تنها ۱۰۵ کالری است و هیچ مقدار چربی ندارد (برای افرادی که از چاق شدن هراس دارند)”.

فیبر

هر موز دارای حدود ۳ گرم فیبر می باشد، پس اگرچه این میوه ممکن است برای برخی، یبوست را به همراه داشته باشد ولی برای برخی نیز ممکن است سودمند باشد. تائوب دیکس می گوید: “برای افرادی که دیابت دارند این موضوع بسیار جالب است که موزهای سبز نرسیده حاوی ماده ای به نام نشاسته ی مقاوم هستند که می تواند به تثبیت سطح قند خون کمک کند. اگر شما به میزان کالری دریافتی اهمیت می دهید پس موز به دلیل داشتن طعم غنی و رضایت بخش یک گزینه ی عالی برای میان وعده ی شما به حساب می­آید. ولی اگر نگران قند خون خود هستید، باید یک موز رسیده را همراه با بعضی از پروتئین ها، مانند یک قاشق غذاخوری از کره ی بادام یا برخی پنیرها بخورید تا جذب کربوهیدرات های موجود در آن را کاهش دهید.

کربوهیدرات

بیایید نگاه دقیق تری به یک موز متوسط بیاندازیم. توروف می گوید: ” هر موز متوسط شامل ۲۷ گرم کربوهیدرات و ۳ گرم فیبر است. اگر ما آن ۳ گرم فیبر را از ۲۷ گرم کربوهیدرات کم کنیم، ۲۴ گرم کربوهیدرات خالص خواهیم داشت. این بدین معناست که پس از مصرف هر موز متوسط ۲۴ گرم کربوهیدرات در بدن ما به قند تبدیل خواهد شد.” مقدار کربوهیدرات خالص که از کم کردن مقدار فیبر رژیمی از کل مقدار کربوهیدرات موجود بدست می­آید روش دقیق تری برای تعیین چگونگی تاثیر کربوهیدرات ها بر سطح قند خون و افزایش یا کاهش وزن می باشد.

قند

با این حال همان موز حاوی ۱۴ گرم شکر است. این بدان معنی است که ۱۴ گرم فروکتوز طبیعی یا قند میوه در موز وجود دارد. این مقدار را به آن ۲۴ گرم کربوهیدرات خالص اضافه کنید و حالا شما یک میوه “قندی” دارید.

جمع بندی؛ موز مفید است یا مضر؟

این به اهداف و نیازهای شخصی شما بستگی دارد. توروف می گوید: “اگر شما در دوره ی رژیم غذایی ketogenic هستید، موز نمی تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. ولی اگر در روز فقط ۲۰۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنید، برای یک موز متوسط در رژیم خود جا خواهید داشت. موزها منبع عالی از پتاسیم هستند و همچنین منبع آماده ای از کربوهیدرات را در اختیار بدن قرار می دهند که همین امر باعث می شود تا موز به یک میان وعده ی بسیار عالی برای قبل از تمرین تبدیل شود.”

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *