عضو شوید !

* لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است!

اخبار داغ

پست وبلاگ

استرس چگونه باعث بیماری می‌شود
بیماری ها

استرس چگونه باعث بیماری می‌شود 

بیماری هایی که از طریق استرس ایجاد می‌شوند

بررسی ها نشان می دهند که استرس می تواند اثر متقابلی بر سلول های ایمنی بدن بگذارد و چگونگی واکنش به آلرژی را تنظیم کند و باعث علائم فیزیکی و بیماری مختلفی شود. بررسی هایی که در ژورنال زیست شناسی گلبول های سفید خون منتشر شده است ، نشان می دهند که گیرنده های استرس که به آن ها corticotropin releasing factor یا CRF1 نیز می گویند، می توانند سیگنال هایی برای سلول های ایمنی خاصی – به نام ماست سل (mast cells) ارسال کنند و نیز تعیین کنند که چگونه از بدن دفاع کنند.

استرس چگونه باعث بیماری می‌شود

  • استرس می تواند بر سلول های ایمنی بدن اثر بگذارد و باعث بروز بیماری های دیگر شد.
  • گیرنده های استرس می توانند چگونگی دفاعِ سلول های ایمنی بدن را کنترل کنند.
  • استرس می تواند در درمان اختلالاتی مانند آسم تغییر ایجاد کند.

برای این بررسی، محققان دانشگاه ایالت میشیگان (MSU) در آمریکا ، واکنش های هیستامین را در دو دسته موش با شرایط استرسی مختلف ( روانی و آلرژیک) بررسی کردند تا عملکرد سیستم ایمنی دو گروه را با هم مقایسه کنند.

یکی از گروه ها با گیرنده های استرس CRF1 در ماست سل هایشان، نرمال در نظر گرفته شد و سلول های گروه دیگر فاقد CRF1 بودند. آدام موزر از MSU می گوید ” با این که موش های نرمال در معرض استرس بالای هیستامین و بیماری قرار گرفته بودند، و موش های فاقد CRF1 در معرض هیستامین و بیماری کمتری بودند، اما بیماری های کمی در مقابل هر دو نوع استرس توانستند که مقاومت نشان دهند.”

موزر می گوید ” این بررسی به ما می گوید که CRF1 به طرز وخیمی در برخی بیماری هایی که با استرس آغاز می شوند، وجود دارد. ” موش هایی که دارای کمبود CRF1 بودند و در معرض استرس آلرژیک قرار داشتند، ۵۴ درصد بیماری شان کاهش پیدا کرد؛ و موش هایی که در معرض استرس روانی بودند نیز تنها تا ۶۳ درصد بیماری شان کاهش پیدا کرد.

نتایج حاصل شده از این بررسی ها می توانند در جهت تغییر و درمان برخی اختلالات روزمره ، مانند آسم ، ضعف معده و علائم سندرم روده ی تحریک پذیر موثر واقع شوند. موزر می گوید ” این کار می تواند یه قدم بسیار جدی به سمت این باشد که بفهمیم استرس چگونه می تواند باعث بیماری شود و یک گذرگاه جدید در ماست سل ها برای درمان ها و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به بیماری های مربوط به استرس باشد.”

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *