عضو شوید !

* لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است!

اخبار داغ

پست وبلاگ

سزارین چگونه ممکن است باعث چاقی شود؟
بارداری

سزارین چگونه ممکن است باعث چاقی شود؟ 

رابطه سزارین و چاقی در چیست؟

به گزارش مجله اینترنی سلام به نقل از MedicalNewsToday؛ مهم تر از آن، این مسئله است که در طی سال های اخیر شمار جراحی سزارین به ۵۰ درصد رسیده است. در آمریکا ، یک سوم (۳۳٫۵ درصد) از زایمان ها از طریق سزارین انجام می شوند. دکتر Maria Dominguez-Bello محقق دانشگاه نیویورک (NYU) و مدرسه ی پزشکی نیویورک سیتی و متخصص میکروب شناسی، شروع به تحقیق و پژوهش در مورد رابطه ی بین زایمان سزارین و اضافه وزن کرده است. این تحقیقات بر پایه ی یافته های گذشته بنا شده بود که اظهار می داشتند بین سزارین و چاقی کودک رابطه ی مستقیمی وجود دارد. گزارشاتی که در بررسی های اخیر پیدا است “فرزندانی که از طریق سزارین به دنیا می آیند احتمال چاقی شان ۱۵ درصد بیشتر از بقیه ی کودکان است؛ و این موضوع هیچ ارتباطی با وزن مادر ندارد.”

تحقیقات جدیدی که در ژورنال پیشرفت های علمی به چاپ رسیده است، حاکی از آن است که چگونه فرزند آوری از روش سزارین باعث افزایش وزن می شود. سازمان سلامت جهانی (WHO) میگوید که تعداد کل زایمان های سزارین تنها ۱۵ درصد از تولد ها را تشکیل می دهد.در بیشتر موارد سزارین را در زمان های انجام می دهند که جان مادر یا فرزند در زایمان طبیعی در خطر باشد. به هر حال سزارین راهی ست که به دلیل برخی دلایل پزشکی و هم دلایل شخصی می تواند گزینه ای برای مادران باشد.

فرزند آوری از روش سزارین ( Cesarean ) باعث افزایش وزن می شود.

اما چه چیزی باعث این افزایش وزن می شود؟ یکی از نظریه ها این است که زایمان طبیعی با انتقال طبیعی میکروب های مادر از طریق واژن همراه است. این آشنایی زودهنگام کودک با باکتری ها، باعث می شود که سیستم ایمنی و متابولیکی بدن کودک آن را برای بزرگسالی آماده سازد. با این که بسیاری از مطالعات گذشته نشان داده اند که بین نوع زایمان و افزایش وزن رابطه ای وجود دارد، تحقیقات جدید به شرح این رابطه پرداخته اند.بر این اساس تحقیقاتی روی موش ها انجام شد که Dominguez Bello درباره ی آن ها می گوید” در اولین قدم اثبات کردیم که بین پستاندارانی که از طریق سزارین متولد می شوند رابطه مستقیمی با چاقی در بزرگسالی  دارد.”

70 درصد دخترانی که با عمل سزارین به دنیا می‌آیند نسبت به دیگر دختران چاق‌تر هستند 

گروه دکتر  Dominguez Bello در یک آزمایش ۳۴ موش را با سزارین به دنیا آوردند و با 35 موشی که به شکل طبیعی متولد شده بودند مقایسه کردند. آن ها در تلاش برای آزمودن تاثیر میکروب های موش هایی بودند که از روش های مختلف متولد می شدند. سپس این تیم، DNA باکتری های موش ها را استخراج و بررسی کرد تا به این تاثیر پی ببرد. همچنین محققان متوجه تغییراتی در باکتری هایی شدند که در بزرگسالی پیشرفت کرده بودند. آن ها دریافتند که میکروب های موش هایی که از طریق سزارین متولد شده بودند به طور چشمگیری با موش هایی که از طریق طبیعی به دنیا آمده بودند تفاوت دارند. همچنین دریافتند باکتری های خاصی در بدن  مانند Bactroides ، Ruminococaceae و Clostridiales   وجود دارند که با حجم و لاغری بدن ارتباط مستقیم دارند. بعلاوه باکتری هایی که در بدن موش هایی وجود دارد که از راه طبیعی متولد شده اند، در بزرگسالی پیشرفت کرده و به سطح نرمال می رسند؛ در حالی که موش های سزارینی اینگونه نیستند. پژوهشگران می گویند، رشد و نرمال شدن باکتری های موش هایی که از طریق سزارین متولد می شوند در ابتدا بسیار سریع است ولی پس از مدتی این رشد متوقف می شود. از طرفی این تفاوت باکتری ها در موش های ماده بسیار چشمگیر تر می باشد.

گفتیم که تحقیقات نشان داده است که تفاوت وزن بدن بسته به این که فرد از روش طبیعی متولد شده است یا سزارین، متفاوت است. اکنون محققان اظهار داشته اند که “موش های ۱۵ هفته ای که از طریق سزارین متولد شده اند، حدود ۳۳ درصد از دیگر موش ها چاق تر هستند ؛ اما باید گفت که این چاقی در موش های ماده ۷۰ درصد است. “

دکتر Dominguez Bello می گوید ” ما به بررسی های بیشتری نیاز داشتیم تا ببینیم که آیا باکتری هایی وجود دارند که از این چاقی جلوگیری کنند یا خیر. تحقیقات نشان داده که میکروب های واژنی مادر می تواند به نرمال کردن این باکتری های چاقی کمک کنند.” او همچنین می افزاید ” اکنون مسئله این است که حتی کودکانی که به دلایل اورژانسی از طریق سزارین متولد شده اند نیز در بدن شان باکتری هایی دارند که در آینده باعث چاقی مفرط می شود؛ پس باید این باکتری ها را کنترل کنیم. اما اگر محققان تایید کنند ما می توانیم باکتری های از دست رفته ای که چاقی را کنترل می کنند را ، از طریق عمل جراحی بازیابی کنیم.

دکتر Dominguez Bello در مورد یافته های اخیرشان در اخبار روز پزشکی اظهار داشته است ” تحقیقات زیادی نشان می دهند که امکان بازیابی میکروب هایی که از برخی بیماری ها جلوگیری می کنند، وجود دارد. اما ما هنوز نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم. باید بررسی کنیم که چه میکروب هایی در بدن انسان ضد چاقی و چه میکروب هایی آن را افزایش می دهند؛ و علت آن چیست.” دکتر می افزاید ” امروزه زایمان و روش های آن بسیار مورد بحث و توجه پزشکان قرار گرفته است. ما باید از تکنولوژی بسیار قوی زیست شناسی مان استفاده کنیم.”

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *