عضو شوید !

* لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است!

اخبار داغ

پست وبلاگ

نوشیدن آب از بطری پلاستیکی در حین بارداری به بچه آسیب می‌رساند
بارداری

نوشیدن آب از بطری پلاستیکی در حین بارداری به بچه آسیب می‌رساند 

نوشیدنی مضر دوران بارداری یعنی چی؟ بارداری یک لحظه‌ی ویژه برای هر خانواده‌ای محسوب می‌شود. اکنون زمان آن رسیده که خانم‌های باردار به خوراک و نوشیدن خود دقت بیشتری داشته باشند. عوامل متنوعی هستند که می‌توانند در فرایند توسعه‌ی کودک تاثیرگذار باشند و در صورت عدم دقت، می‌توانند از همان ابتدا منجر به بروز بیماری‌های آتی در بچه شوند. دیگر این امر بر همگان مبرهن است که هرآن چیزی که امروزه می‌خوریم و می‌نوشیم پر از مواد شیمیایی است و فراتر از آن در یک دنیای پرجمعیت زندگی می‌کنیم.

تمامی این عوامل نه‌تنها برای سلامت خودتان مضر هستند، بلکه به بچه نیز آسیب می‌رسانند. غالباً در حین خرید توجه دقیقی را به غذاها یا خریدهایمان انجام می‌دهیم و توجه می‌کنیم که مصرفشان سالم و مناسب باشد. حتی یک چیز ساده نظیر نوشیدن آب نیز می‌تواند بر سلامت شما تاثیر بگذارد.

بر اساس مطالعه‌ی تازه ای که توسط انجمن غدد درون‌ریز در واشنگتن انجام گرفته، خانم‌های بارداری که از بطری‌ پلاستیکی آب می‌نوشند، کودکشان را در خطر چاقی قرار می‌دهند. محققین اعتقاد دارند که ماده‌ی شیمیایی بیسفنول A (BPA) که یک ایجادکننده‌ی اختلال در هورمون است، می‌تواند با افزایش خطر چاقی در کودک به‌دنیانیامده مرتبط باشد. وقتی که کودک در معرض BPA قرار می‌گیرد، حساسیت کمتری را نسبت به هورمون کنترل‌کننده‌ی اشتها پیدا می‌کند.

متخصصین تایید کرده‌اند که از این نتایج متعجب نشدند و هشدار دادند که عوامل محیطی می‌توانند منجر به افزایش چاقی در جامعه شوند.

BPA چیست؟

بیسفنول A یک ترکیب شیمیایی ارگانیک است که معمولاً در ساخت انواع مشخصی از پلاستیک استفاده می‌شود. همین‌طور این ماده در گستره‌ای از ظروف غذا ازجمله بطری‌های پلاستیک و پلی‌کربنات آب و قوطی کنسروها استفاده می‌شود. این جامد بی‌رنگ که در حلال‌های صنعتی قابل حل‌شدن است، می‌تواند تا حدی در آب نیز حل شود. این ماده‌ی شیمیایی می‌تواند با تقلید استروژن که یکی از هورمون‌های جنسیت اصلی در خانم‌ها است، با سیستم غدد درون‌ریز (مجموعه‌‎ای از غدد که چندین هورمون مختلف را تولید می‌کنند) تداخل پیدا کند.

تحقیقات نشان داده‌اند که قرارگرفتن در معرض BPA در سرتاسر جهان مشاهده می‌شود. بیش از ۹۰ درصد جامعه‌ی تحت مطالعه دارای سطح قابل ردیابی از BPA بودند و این ترکیب در ادرارشان مشاهده می‌گردید.

مطالعه‌ی تحقیقاتی روی BPA

محققین دریافتند موش‌هایی که مادرانشان در معرض BPA قرار گرفته بودند، حساسیت کمتری به هورمون لپتین دارند. هورمون لپتین را گاهی اوقات تحت عنوان هورمون سیری می‌شناسند. لپتین به بدن کمک می‌کند تا در مواقعی که به انرژی نیاز ندارد، جلوی اشتها و گرسنگی را بگیرد. این هورمون سیگنال‌هایی را به ناحیه‌‎ی هیپوتالاموس می‌فرستد تا جلوی اشتها را بگیرد.

دکتر آلفونسو آبیزید، به عنوان محقق ارشد در دپارتمان علوم اعصاب از دانشگاه کارلتون در اتاوا می‌گوید: «یافته‎های ما نشان می‌دهند که بیسفنول A می‌تواند منجر به افزایش چاقی در موش‌ها شود، زیرا مدارات هیپوتالاموسی مغز را دست‌کاری کرده و تعادل میان رفتار تغذیه‌ای و انرژی موردنیاز را برهم می‌زند».

وی می‌افزاید: «اگر بچه‌ی موش پیش از تولد، کمتر در معرض BPA قرار گیرد، پس از تولد می‌تواند پاسخ بهتری را در تقابل با هورمون لپتین فراهم نماید. قرارگرفتن در معرض BPA به صورت دائم بر اعصاب زیستی موش‌ها تاثیر گذاشته و آن‌ها را همانند بزرگ‌سالان در برابر چاقی آسیب‌پذیر می‌کند».

به منظور بررسی نحوه‌ی تاثیر BPA بر افزایش چاقی، محققین، BPA را وارد غذای موش‌های باردار کردند. مقدار BPA که به موش‌ها خورانده می‌شد، پایین‌تر از مقدار مرزی تعیین‌شده توسط اداره‌‎ی دارو و غذای آمریکا بود و به همین دلیل مجاز تلقی می‌شد. وقتی که موش‌ها زایمان کردند، محققین هورمون لپتین را در بازه‌های مختلف به نوزادان موش تزریق کرده و نحوه‌ی عملکرد بافت مغز و خون آن‌ها را بررسی کردند تا پاسخشان به هورمون را دریابند.

سایر موش‌های باردار نیز یا در معرض هیچ‌گونه ماده‌ی شیمیای قرار نگرفته یا این‌که یک ماده‌ی شیمیایی استروژن تحت عنوان دی‌اتیل استیل بسترول (DES) به آن‌ها داده شد تا نوزادان آن‌ها با موش‌های مصرف‌کننده‌ی BPA مقایسه شوند.

دکتر آبیزید می‌گوید: «این مطالعه درک ما از نحوه‌ی تاثیر BPA بر سیستم غدد درون‌ریز و چاقی در حیوانات را افزایش می‌دهد».

اثرات مضر BPA

دکتر آبیزید می‌گوید: «از آن‌جایی که BPA به چاقی در انسان‎‌ها نیز نسبت داده شده است، افراد باید از عوامل محیطی که می‌توانند منجر به چاقی و اختلالات سوخت‌وسازی شوند، آگاه باشند».

گزارشی که در اکتبر ۲۰۱۶ منتشر شد می‌گوید بطری‌های پلاستیکی، حاوی مواد شیمیایی مختل‌کننده‌ی هورمون هستند که می‌توانند منجر به ایجاد سرطان، دیابت، ADHD و اوتیسم شوند. همچنین آن‌ها این مواد را در هزاران محصول روزمره، از ظروف غذای پلاستیکی و فلزی گرفته تا مواد پاک‌کننده، مواد مقاوم در برابر شعله، اسباب‌بازی و لوازم آرایشی یافتند. این مواد شیمیایی مسئول تعداد زیادی از بیماری‌ها هستند که باعث می‌شوند آمریکایی‌ها سالیانه ۳۴۰ میلیارد دلار را صرف هزینه‌های بازیابی سلامتی‌شان نمایند.

رایج‌ترین بیماری مربوط به مواد شیمیایی مختل‌کننده‌ی غدد درون‌ریز مربوط به اعصاب می‌شوند که به عنوان نمونه می‌توان به ADHD، اوتیسم و کاهش IQ اشاره نمود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *