عضو شوید !

* لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است!

اخبار داغ

پست وبلاگ

تنفس از هوای آلوده خطر تولد ناقص را افزایش می دهد
بارداری

تنفس از هوای آلوده خطر تولد ناقص را افزایش می دهد 

هوای آلوده چه تاثیراتی بر زایمان ناقص دارد

یک تیم از محققان دانشگاه سینسیناتی و بیمارستان اطفال سینسیناتی به شواهدی پی بردند که نشان می داد زنانی که قبل و بعد از بارداریشان در مناطقی زندگی می کنند که دارای هوای آلوده است، در معرض خطر بسیار بالای زایمان ناقص به سر می برند. در تحقیقاتی که این تیم در ژورنال امراض کودکان منتشر کرده اند به توضیح و تشریح مطالعات خود، یافته ها و ارائه ی توصیه هایی برای زنان باردار پرداخته اند.

بررسی ها نشان می دهند که تنفس از هوای آلوده، قبل و بعد از بسته شدن نطفه، خطر تولد ناقص را افزایش می دهد؛

مشخص است که تنفس در هوای آلوده بخصوص در بیماران ریوی باعث بروز مشکل می شود، اما این که چنین هوایی در طول بارداری چه تاثیراتی ممکن است بر کودک داشته باشد، چندان مشخص نیست. محققان در تلاش های اخیر خود سعی بر آن داشتند تا مشخص کنند که استنشاق هوای آلوده قبل و بعد از بسته شدن نطفه، چه تاثیری بر کودک خواهد داشت. تیم تحقیقات تمرکز خود را بر روی ذرات بسیار ریز موجود در هوا به نام PM 2.5 قرار داد. این ذرات از ذرات بسیار ریز دیگر و قطرات آبی کوچک تر از ۲٫۵ میکرون تشکیل شده بودند. منبع اصلی این ذرات، دود اگزوز ماشین ها می باشد اما می تواند از دود سیگار و دیگر منابع نیز در هوا پراکنده شوند.

این تیم، اطلاعات ۲۹۰۰۰۰ کودک که در بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ در ایالت اوهایو به دنیا آمده بودند را مورد بررسی قرار دادند و سپس اطلاعت بدست آمده را با اندازه گیری ها و ارزیابی هایی که از آلودگی هوا در آن مدت خاص انجام داده بودند ، مقایسه کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که زنانی که پیش یا پس از بسته شدن نطفه ، در معرض آلودگی هوای بیشتر از حد متوسطی قرار داشتند، با زایمان های ناقص بیشتری مواجه شدند.

تیم محققان دریافتند که زنانی که در این بررسی شرکت کرده اند در ماه های قبل و بعد از بسته شدن نطفه ی کودک شان در معرض ۱۳٫۷۹ میلی گرم PM 2.5 pcm هوا (ug/m3) قرار گرفته بودند. تیم تحقیقات همچنین دریافتند که در زنانی که حدودا در ۵ کیلومتری یک ایستگاه آزمایش آلودگی هوا زندگی می کردند، با هر ۱۰ ug/m3 افزایش ذرات آلوده در هوا، ۱۹ درصد بیشتر در معرض خطر زایمان ناقص قرار می گرفتند. محققان می گویند که یک ارتباط واضح نیز بین نوعی از زایمان های ناقص و آلودگی هوا وجود دارد (یک ناهنجاری در قسمت شکم و هیپوسپادیاس در پسران).

محققان خاطر نشان می کنند که تحقیقات آن ها بر زنانی که هوای آلوده استنشاق می کنند به زنانی محدود بوده است که در خانه هستند و شامل فاکتور هایی مانند : بودن در معرض هوای آلوده در محل کار و یا رفت و آمد نمی شود. با این حال آن ها می گویند که یافته هایشان به قدری مطمئن بود که می توانند نتیجه گیری کنند، زنانی که قصد دارند باردار شوند یا کسانی که به تازگی باردار شده اند بهتر است در جهت رفع آلاینده های هوای محیط خانه شان نیز اقداماتی کاربردی انجام دهند.

هدف

ارزیابی رابطه ی بین افزایش ذرات آلوده ی هوا (PM2.5) در طول دوران پیش از بسته شدن نطفه و خطر مشکلات مادرزادی.

طرح بررسی

این تحقیق با استفاده از اطلاعات گواهی تولد از وزارت بهداشت ایالت اوهایو (۲۰۰۶-۲۰۱۰) و اطلاعات ذرات PM2.5 از ۵۷ آژانس نظارت بر حفاظت از محیط زیست ایالت متحده در سراسر آمریکا انجام شده است. محل اقامت هر مادر برای هر زایمان با نزدیک ترین ایستگاه کنترل PM2.5 هماهنگ بود و میانگین قرار گیری مادران در معرض آلودگی نیز هر ماه مورد ارزیابی قرار گرفته است. رابطه ی موجود بین ناهنجاری های مادرزادی و افزایش سطح ذرات PM2.5 در هوا، با تنظیم متناسب فاکتور های خطرناک دیگر، بررسی و ارزیابی شد.

نتایج

پس از سازگار کردن فاکتور های خطرناک دیگر، مشخص شد که افزایش میزان ذرات PM2.5 در هوا در طول مدتی پیش از بسته شدن نطفه، تا حدی با مشکلات مادرزادی کودکان در ارتباط بوده است. باید این نکته را نیز متذکر شد که با توجه بررسی های انجام شده یک ماه قبل از بسته شدن نطفه، قرار گرفتن در معرض آلودگی های هوا خطرناک تر است. بیشترین تاثیر ذرات PM2.5 در هوا بر افرادی که دچار اختلال شده بودند در افرادی دیده شد که دچار نقص دیواره ی شکمی و هیپوسپادیاس شده بودند (بخصوص در ۱ ماه پیش از بسته شدن نطفه). 

نتیجه گیری

با افزایش قرار گرفتن در معرض ذرات PM2.5 مدتی پیش از بسته شدن نطفه، میزان نواقص و ناهنجاری های مادرزادی نیز افزایش پیدا کرد. بیشترین و حساس ترین زمان نیز ۱ ماه پیش و پس از بسته شدن نطفه شناخته شده است. با این که افزایش خطر PM2.5 در حد متوسط است، اما تاثیر بالقوه ی آن بر این جمعیت قابل توجه است زیرا همه ی زنان باردار به یک میزان در معرض آلودگی قرار داشتند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *