۴۰ راه برای رسیدن به آرامش در ۵ دقیقه – بخش دوم

مجله اینترنتی سلام : در دنیای امروز دغدغه ها و دل مشغولی های فراوانی وجود دارند که باعث به وجود آمدن استرس ها و نا آرامی هایی می شوند که احساس ناراحتی را با خود به همراه می آورند و سلامت روحی انسان را تهدید می کنند . همینطور که استرس های زیادی وجود دارند ، راه های زیادی نیز برای رهایی از آنها و رسیدن به آرامش هر چند به صورت لحظه ای ، وجود دارند که می توانند انسان را از فضای مشکلات و افکار روزانه خود خارج نمایند . در این مقاله که طی چندین قسمت منتشر خواهد شد به بررسی و معرفی راهکار هایی برای رسیدن به آرامش و از بین بردن استرس ها در مدت زمان ۵ دقیقه یا کمتر می پردازیم . در قسمت اول از این سری مقالات به ۶ مورد از این راهکار ها که به مواد غذایی و نوشیدنی ها مرتبط بودند پرداختیم حال در این بخش ( قسمت دوم ) ، دو روش آرامش درونی و ایجاد آرامش در تمامی اعضای بدن را معرفی خواهیم کرد .

40-Ways-to-Relax-in-5-Minute-Part2 ۴۰ راه برای رسیدن به آرامش در ۵ دقیقه – بخش دوم

آرامش درونی :

۱ ) تمرکز کردن و رها شدن از تمامی افکار : برای اینکار لازم نیست تا حتما کار سختی را انجام دهید و به محیطی کاملا ساکت مثل نقاط دور دست و بالای کوه ها بروید ! تمام چیزی که شما نیاز دارید تنها ۵ دقیقه از وقتتان است که به هیچ چیز اختصاص ندهید . در این روش ( مدیتیشن ) شواهد نشان از آن دارد که از تنها با دوبار تکرار آن در روز می توانید از تمامی استرس ها و اضطراب ها دوری کنید و تجربه ی یک روز آرام و سرشار از آرامش را برای خود رغم بزنید . مکانی راحت و نسبتا آرام پیدا کرده و بر روی نفس کشیدن خود تمرکز کرده و رها شدن استرس ها و نگرانی ها را احساس کنید .

۲ ) برای چند دقیقه دراز کشیده و استراحت کنید : گاهی اوقات در اکثر مواقع یک چرت و خواب کوتاه بیش از آنچه که فکر میکنید تاثیر مثبت در کاهش استرس ها و نگرانی ها دارد . برای اینکار نیاز به هیچ چیز اضافه ای ندارید تنها کافیست تا تمامی افکارتان را کنار گذاشته و برای مدت چند دقیقه در محیطی آرام و راحت دراز بکشید . یک راهی که روانشناسان برای کاهش استرس هنگام دراز کشیدن پیشنهاد میکنند این است که هنگامی که بر روی بالش دراز کشیده اید ، تصویر کنید که بالش یک اسفنج بزرگ است که تمامی نگرانی ها و مشکلات شما را در خود فرو برده و حل می کند !

۳ ) نفس بکشید : این راه ممکن است آسان ترین روش برای رهایی از استرس ها و دغدغه های فکری در لحظه باشد . نفس کشیدن آرام و با دقت باعث کاهش فشار خون و همچنین ضربان قلب می شود . اگر برای هیچ یک از روش های ذکر شده زمان کافی ندارید حتما این راه را امتحان کنید و بعد از چند بار تکرار آن شاهد کاهش شدید استرس ها و نگرانی های فکری خود خواهید بود .

۴ ) روش آرامش پیوسته یا به اصطلاح Progressive Relaxation را امتحان کنید : در این روش شما باید عضلات مختلف بدن خود را یکی پس از دیگری سفت کرده و سپس رها کنید . با انجام مداوم این عمل به صورت پیوسته و در طی زمان ، شاهد کمتر شدن و از بین رفتن تدریجی استرس ها در تمام سطح بدن خود خواهید بود . همچنین برخی بازیگران نیز از این عمل برای خوابیدن و آرامش قبل از اجرای نقش خود استفاده می کنند .

۵ ) شمارش معکوس : این یک تست آی کیو و هوش نیست بلکه یک روش برای رسیدن به آرامش در مدت زمان کوتاه است ! هنگامی که نمی توانید بر استرس ها و نگرانی ها غلبه کنید و تمامی افکارتان مشغول دغدغه های روزمره است سعی کنید تا این روش را امتحان کنید . برای انجام اینکار لازم است تا یک عدد معین مثل ۱۰ شمرده و سپس به صورت معکوس از آن تا ۱ بشمارید . شاید اینکار برای شما بسیار معمولی و پیش پا افتاده به نظر برسد اما توجه داشته باشید که راه های رسیدن به آرامش از آنچه که فکر می کنید ساده ترند !

۶ ) از تجسم خلاقانه استفاده کنید : در مدت زمان کوتاهی که برای استراحت وقت دارید به اجسام یا خاطرات و صحنه هایی که نسبت به آنها احساس خوشحالی و خوبی دارید فکر کنید و سعی کنید تا آنها را در ذهن خود به بهترین شکل ممکن مجسم سازید . در دنیایی که در ذهن خود ساخته اید غرق شوید و خود را درون آن تصویر کنید و جزئی از آن بدانید و با تک تک ویژگی های آن رابطه برقرار کنید تا از دنیای فعلی و افکار مضطرب خود آزاد شوید .

۷ ) چشمان خود را برای مدت کوتاهی ببندید : بستن چشمان یکی از ساده ترین و آسان ترین راه ها برای بدست آوردن دوباره ی آرامش و تمرکز است و توسط بسیاری از افراد نیز امتحان شده و جواب داده است !

ایجاد آرامش در تمام بدن :

۱ ) خودتان ، خودتان را ماساژ دهید ! بعد از انجام یک کار سخت و درگیر کننده و در هنگامی که سر کار هستید و هیچ متخصص ماساژی نیز در کنارتان نیست می توانید اینکار را خودتان به راحتی انجام دهید . برای انجام این روش لازم نیست تخصص خاصی داشته یا آموزش دیده باشید بلکه با یک ماساژ ساده نیز میتوانید بخش عظیمی از استرس ها را دور کرده و آرامش را بدست بیاورید . این عمل خصوصا برای افرادی که مقدار زیادی از وقت خود را  پای کیبورد و کامپیوتر می گذرانند میتواند بسیار مفید واقع شود . روش این ماساژ نیز به این صورت است که با استفاده از کف دست خود و مقداری روغن و یا کرم مخصوص قسمت هایی از سر ، گردن و شانه های خود را به آرامی لمس کرده و فشار دهید .

۲ ) از طب های فشاری و فشار بر روی یک نقطه ی خاص از بدن استفاده کنید : در این عمل که درواقع یک روش لمس – فشار درمانی محسوب می شود باعث متعادل شدن گردش و وجود مایعات و انرژی های درون بدن شده و به طور یکسانی فشار و استرس را از تمامی سطح بدن خارج می نماید. برای انجام اینکار باید با استفاده از انگشت شست و سبابه یک دست ، مناطق بین همین دو انگشت در دست دیگر را به آرامی لمس کرده و به صورت مداوم روی آن دست بکشید . برای تاثیر بیشتر نیز می توانید از روغن اسطخدوس استفاده نمایید .

۳ ) ماساژ پا : با استفاده از یک توپ کوچک مثل توپ گلف یا … می توانید پای خود را ماساژ دهید .در این روش لازم است تا پشت و جلوی پای خود را به صورت پیوسته و آرام با توپ مالش و تماس دهید .

۴ ) فشار دادن توپ و یا یک شی نرم و تخلیه ی استرس : بدون نیاز به هیچ وسیله یا ابزار خاصی و با در دست داشتن و فشردن مداوم و دلخواه یک توپ یا یک شی نرم و پلاستیکی مانند پاک کن می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن و به آسانی استرس و اضطراب خود تخلیه کنید .

۵ ) چکاندن قطره ی آب سرد روی مچ دست خود : تنها با چکاندن چند قطره آب سرد روی مچ دست و یا پشت لاله ی گوش خود می توانید تمامی بدن خود را به آرامش برسانید . این نقاط ، محل های اصلی شریان های خونی محسوب می شوند و با خنک کردن آنها می توانید تمامی بدن خود را آرام و عاری از استرس سازید .

۶ ) موی خود را شانه بزنید : با انجام همین عمل ساده و یا کار هایی نظیر آن مثل شستن ظروف ، بافندگی و … می توانید برای لحظاتی از محیط پر از استرس خود فاصله گرفته و تمرکز خود را بدست بیاورید .

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید