برنج قهوه‌ای می‌تواند همانند یک پیاده‌روی سریع و ۳۰ دقیقه‌ای کاهش وزن را تسریع کند

نحوه‌ی کاهش وزن یکی از افکار دائم ما محسوب می‌شود. چیزی که ما می‌خواهیم ازدست‌دادن چربی‌ ها طی چند روز است. ما رژیم‌ های سخت و جلسات ورزشی خیلی شدید را امتحان می‌کنیم به این امید که در زودترین زمان ممکن به اندام مناسب برگردیم. اما این موضوع به همین سادگی نیست. همواره باید تلاش کرده و اقدامات را به صورت متعهدانه و متمرکز انجام دهید. درحالی‌که هیچ میان‌بری برای کاهش وزن وجود ندارد، اما توجه دقیق به رژیم می‌تواند حداقل فرایند کاهش وزن را تسریع کند. این امر بدین‌معنا نیست که شما هر آن چیزی که در طول روز می‌خورید را قطع کنید، بلکه باید متفکرانه عمل کرده و غذاهای درست بخورید. انجام این کار به شما کمک می‌کند که مواد مغذی موردنیاز برای بدنتان را فراهم کنید و آن کیلوهای اضافه را نیز دور بریزید. حقیقت این است که یک رژیم درست می‌تواند در راه طولانی رسیدن به کاهش وزن شما را همراهی کند.

Brown-Rice-benefits-for-weight-loss برنج قهوه‌ای می‌تواند همانند یک پیاده‌روی سریع و 30 دقیقه‌ای کاهش وزن را تسریع کند
برنج قهوه‌ای می‌تواند همانند یک پیاده‌روی سریع و ۳۰ دقیقه‌ای کاهش وزن را تسریع کند

متخصصین حوزه‌ی سلامت درباره‌ی مزایای استفاده از غلات سبوس‌دار در رژیم غذایی گفته‌اند. غلات سبوس‌دار سرشار از فیبر بوده و می‌توانند به مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه دارند، به هاضمه و سوخت‌وساز کمک می‌کنند، میزان قند خون را بررسی می‌نمایند و یک گوارش سالم را به وجود می‌آورند. پس این همه صحبتی که در مورد برنج قهوه‌‌ای می‌شود بیهوده نیست. بسیاری از مواد مغذی برنج در لایه‌ی بیرونی یا همان سبوس نهفته است که در حین فرایند سفیدکاری برنج جدا می‌شود. این کار باعث می‌شود که با مصرف برنج سفید، چیزی جز کالری نصیب شما نشود. بر اساس مطالعه‌ای که توسط محققین در دانشگاه Tufts ماساچوست انجام گرفته، جایگزینی برنج سفید با همتای قهوه‌ای‌اش می‌تواند کاهش وزن را تسریع کرده و در این راستا می‌تواند معادل یک پیاده‌روی ۳۰ دقیقه‌ای و سریع باشد!

مزایای غلات سبوس‌دار

Whole-Grain-Benefits برنج قهوه‌ای می‌تواند همانند یک پیاده‌روی سریع و 30 دقیقه‌ای کاهش وزن را تسریع کند
مزایای غلات سبوس‌دار

اگرچه مدت‌زمانی برای عادت‌کردن به مصرف غلات سبوس‌دار نیاز است، اما حضور آن‌ها در رژیم روزانه مزایای زیادی دارد. مطالعه‌ای نشان داده که درنظرگرفتن فیبر بیشتر می‌تواند باعث کاهش ۱۰۰ کالری در مصرف روزانه‌تان شود. یعنی دقیقاً همان مقدار کالری که در یک پیاده‌روی ۳۰ دقیقه‌ای و سریع سوزانده می‌شود.

اکنون دیگر همه‌ی ما مزایای یک پیاده‌روی سریع و ۳۰ دقیقه‌ای را در راستای سالم‌ماندن و دورکردن بیماری‌ها می‌دانیم. حال فرض کنید که مصرف برنج قهوه‌ای به همان میزان تاثیر داشته باشد! برای این مطالعه، محققین دو گروه از افراد را در نظر گرفته و به آن‌ها رژیم مشابهی دادند که میزان انرژی کل، چربی کل، تعداد وعده‌های میوه و سبزیجات و پروتئینشان یکسان بود. تنها تفاوت در منبع غلات مورد استفاده بود. یک گروه غلات سبوس‌دار نظیر برنج قهوه‌ای و آرد سبوس‌دار مصرف می‌کردند، درحالی‌که گروه دیگر برنج سفید و آرد شیرینی فراوری‌شده را می‌خوردند.

[quote]چه کربوهیدرات‌ هایی برای بدنتان خوب هستند (و کدام موارد خوب نیستند)[/quote]

آن‌ها دریافتند که گروه مصرف‌کننده‌ی سبوس، سوخت‌وساز سریع‌تری داشته و کالری بیشتری می‌سوزانند. آن‌ها همچنین کالری کمتری را در سیستم گوارششان جذب می‌کردند. سوای از این منافع، نوعی بهبود «متوسط» در سیستم ایمنی آن‌ها مشاهده گردید. افرادی که سبوس مصرف می‌‎کردند سلول‎‌های T بیشتری داشتند. این سلول‌ها با عفونت‌ها مواجه می‌شوند. تعداد باکتری‌های مفید روده نیز در گروه مصرف‌کننده‌ی سبوس بیشتر بود.

این مطالعه به مدت ۸ هفته و بر روی خانم‌ها و آقایانی در محدوده‌ی سنی ۴۰ تا ۶۵ سال انجام گرفت.

دکتر فیل کارل به عنوان سرپرست این مطالعه می‌گوید: «بسیاری از مطالعات پیشین به مزایای مصرف فیبر غذایی و غلات سبوس‌دار در راستای کاهش خطر بیماری‌های مزمن اشاره کرده بودند. این مطالعه به صورت کمّی نقش و مزیت فیبر و غلات سبوس‌دار را در مدیریت وزن نشان می‌دهد و یافته‌های مطالعات پیشین در راستای ارتباط مصرف فیبر و غلات سبوس‌دار با وزن پایین‌تر و سلامت بیشتر را نشان می‌دهد».

در انگلستان توصیه می‌شود که فرد بزرگ‌سال روزانه ۳۰ گرم فیبر مصرف کند، اگرچه اکثر مردم به صورت متوسط فقط ۱۲ گرم فیبر می‌خورند.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید