تاثیر خواب مناسب بر توسعه‌ی مهارت‌های زبانی کودکان

هیچ شکی نیست که خواب مناسب در شب می‌تواند در سرحال‌بودنتان نقش داشته باشد. نه‌تنها در زمان خواب، بدنتان استراحت کرده و دوباره شارژ می‌‎شود، بلکه خوابیدن می‌تواند برای قابلیت یادگیری و حافظه‌ی مغزتان نیز حیاتی باشد. خواب سالم ما را در شرایط خوب ذهنی قرار داده تا بتوانیم اطلاعات روزانه را بهتر فرا بگیریم. خواب در اصل منجر به تغییراتی در مغز می‌شود که خاطره‌ها را تثبیت کرده و ارتباط میان سلول‌های مغزی و اطلاعات در حال انتقال از یک قسمت مغز به دیگری را تقویت می‌نماید. مطالعات حاصل از تصویربرداری و مطالعات رفتاری، نقش کلیدی خواب در یادگیری و حافظه را نشان می‌دهند. محققین باور دارند که خواب به دو طریق بر یادگیری و حافظه تاثیر دارد: کمبود خواب می‌تواند قابلیت فرد برای تمرکز بر یادگیری بهینه را کاهش دهد و خواب می‌تواند برای تثبیت حافظه و به‌خاطرآوردن آن در آینده ضروری باشد. خواب، یادگیری و حافظه پدیده‌های پیچیده‌ای هستند که درک کاملشان میسر نیست. درهرحال، مطالعات حیوانی و انسانی نشان داده‌اند که کیفیت و کمیت خواب می‌تواند تاثیر زیادی را بر حافظه و یادگیری داشته باشد.

Good-Nap-Time-for-Kids-to-Develop-Language-Skills تاثیر خواب مناسب بر توسعه‌ی مهارت‌های زبانی کودکان
تاثیر خواب مناسب بر توسعه‌ی مهارت‌های زبانی کودکان

مکانیزمی که به کمک آن خواب مناسب می‌تواند منجر به ارتقای یادگیری و حافظه شود، توسط دانشمندان کشف شده است. این تحقیق جدید تلاش می‌کند رابطه‌ی خواب و حافظه را در راستای یادگیری مهارت‌های زبان‌شناسی کودکان بررسی نماید.

محققین ۳۹ کودک که همگی ۳ ساله بودند را مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند آن‌هایی که پس از یادگرفتن فعلی جدید، چرت می‌زنند طی ۲۴ ساعت آینده به درک بهتری از آن کلمه می‌رسند. بر اساس گفته‌های ربکا گومز، یکی از محققین مقاله، «اسناد زیادی در راستای فازهای متفاوت تاثیر خواب بر تثبیت حافظه وجود دارد و یکی از مهم‌ترین فازهای آن، خواب کوتاه‌موج است که یکی از عمیق‌ترین نوع خواب‌ها محسوب می‌گردد». گومز یکی از محققین اصلی آزمایشگاه شناخت کودکان در دانشگاه آریزونا می‌باشد.

[quote]هفت نشانه‌ی خاموش که می‌توانند خبر از تنبلی چشم کودکتان بدهند[/quote]

گومز در خبرنامه‌ی دانشگاه گفته است: «چیزی که در راستای این فاز واقعاً مهم می‌باشد، این است که مغز در حین خواب خاطره‌ها را دوباره پخش می‎‌کند؛ بنابراین آن ریتم‌های مغزی که در حین خواب کوتاه‌موج اتفاق می‌افتند، در واقع فعال‌‎سازی دوباره‌ی ریتم‌ها و خاطرات هستند که دوباره آن‌ها را پخش کرده و تقویتشان می‌‎کنند». علی‌رغم این یافته‌ها، والدین نباید در صورت نخوابیدن کودکشان در طول روز ترش‌رویی کنند، زیرا محققین ذکر کرده‌اند که مهم مقدار ساعات خواب است.

کودکان در سنین پیش از مدرسه باید روزانه ۱۰ الی ۱۲ ساعت بخوابند. گومز می‌گوید: «می‌دانیم که اگر کودکان به اندازه‌ی کافی نخوابند، در طولانی‌مدت با مشکلاتی نظیر عملکرد ضعیف در آزمون‌های مهارت ذهن روبرو خواهند شد». اگر کودکان خواب کافی را در شب نداشته باشند، بهتر است که تشویقشان کنیم در طول روز چرت بزنند تا زمان‌بندی لازمه در این راستا را رعایت کنند. در این مطالعه محققین تصمیم گرفتند که نحوه‌ی یادگیری افعال توسط کودکان و رابطه‌ی آن با خواب را بررسی کنند و به اسامی کاری نداشتند، زیرا یادگیری افعال دشوارتر از یادگیری اسامی همچون «مامان» یا «هاپو» می‌باشد. معمولاً کودکان اولین بار همین اسامی را یاد می‌گیرند.

[quote]از دست دادن حیوانات خانگی تا چه اندازه برای کودکان دردناک است ؟[/quote]

این مطالعه نشان می‌دهد که چگونه خواب مناسب کودکان می‌تواند منجر به یادگیری بهتر لغات جدید در آن‌ها شود. اسناد کلی نشان می‌دهند که خواب مناسب در طول روز، برای یادگیری و حافظه‌ی کودکان و بزرگسالان مهم است. کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض یادگیری قرار می‌گیرند و به همین دلیل خواب برای آن‌ها حیاتی‌تر است.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید