خواب بد می‌تواند منجر به رضایت جنسی ضعیف در خانم ها شود

بسیاری از خانم‌ هایی که در دوره‌ی یائسگی قرار دارند، با خوابشان نیز مشکل دارند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کیفیت خواب می‌تواند بر میزان رضایت خانم از آمیزش جنسی تاثیر داشته باشد.

خانم‌های که در دوره‌ی پیش از یائسگی بوده یا وارد آن شده‌اند، غالباً با خواب مشکل دارند. تعدادی از مشکلات مربوطه که آن‌ها تجربه می‌کنند شامل مشکل در به خواب رفتن، بیدارشدن در میانه‌های شب یا بیدارشدن در ساعات اولیه‌ی صبح می‌باشد.

تعدادی از عواملی که به این اختلالات دامن می‌زنند شامل تغییرات هورمونی،گُرگرفتگی، ناهنجاری در ساعت شبانه‌روزی بدن، انتخاب‌های سبک زندگی یا سایر شرایط پزشکی مرتبط با سن می‌باشند.

Poor-sleep-contributes-to-poor-generic-satisfaction خواب بد می‌تواند منجر به رضایت جنسی ضعیف در خانم ها شود
خواب بد می‌تواند منجر به رضایت جنسی ضعیف در خانم ها شود

خواب ناکافی می‌تواند گستره‌ای از مشکلات سلامتی را به دنبال داشته باشد. افرادی که دائماً مشکل کم‌خوابی داشته باشند به فشار خون بالا و بیماری قلبی مبتلا می‌شوند. تحقیقات بیشتر از ارتباط میان خواب ناکافی و دیابت نوع ۲ و چاقی گفته‌اند.

مطالعه‌ی جدیدی توسط جامعه‌ی یائسگی آمریکای شمالی (NAMS) انجام گرفته که نشان می‌دهد کم‌خوابی بر میزان رضایت جنسی در خانم‌های یائسه تاثیر می‌گذارد. اولین محقق این مقاله دکتر جولیا کلینگ است و یافته‌هایشان در ژورنال Menopause به چاپ رسیده است.

خواب ضعیف می‌تواند بر رضایت جنسی تاثیر داشته باشد

محققان داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط موسسه سلامت بانوان (WHI) را تحلیل کردند. این موسسه در مطالعه‌ای طولانی‌مدت، قصد دارد گستره‌ای از بیماری‌ها را از خانم‌های ۵۰ تا ۷۹ ساله که پس از دوران یائسگی قرار دارند، دور کند.

در مطالعه‌ی کنونی، دکتر کلینگ و همکارانش داده‌های مربوط به کیفیت خواب و رضایت جنسی ۹۳۶۶۸ خانم ثبت‌شده در WIH را بررسی کردند. معیار مدنظر برای مدت‌زمان خواب، ۷-۸ ساعت در شب بود و کمتر از آن به عنوان کم‌خوابی تعریف گردید.

در میان خانم‌های تحت بررسی، ۵۳ درصد به نوعی از فعالیت جنسی کنونی خود راضی بودند، درحالی‌که ۵۲ درصد از آن‌ها در سال گذشته از شریک جنسی برخوردار بودند. یافته‌ها متوجه شدند که میزان شیوع بی‌خوابی در این گروه ۳۱ درصد بوده است.

به طور کلی، خانم‌هایی که روزانه زیر ۷-۸ ساعت می‌خوابیدند، فعالیت جنسی کمتری داشته یا رضایت کمتری از آن داشتند.

[quote]دلایل کاهش میل جنسی[/quote]

پس از لحاظ‌کردن علل بالقوه‌ی بی‌خوابی نظیر افسردگی و بیماری‌های مزمن، هنوز هم رابطه‌ی معکوسی میان بی‌خوابی و رضایت جنسی وجود داشت. امتیاز بی‌خوابی بالاتر با احتمال پایین‌تری از رضایت جنسی در ارتباط بوده و مدت‌زمان خواب کوتاه‌تر با احتمال پایین‌تری از فعالیت جنسی دونفره و رضایت جنسی پایین‌تر همراه بود.

این رابطه‌ی مشاهده‌شده در سنین مختلف تفاوت داشت. در مقام مقایسه، اگر خانم‌های مسن‌تر روزی کمتر از ۷-۸ ساعت می‌خوابیدند، تمایل به فعالیت جنسی کمتری داشتند. همچنین خانم‌های بالای هفتاد سال که کمتر از ۵ ساعت و نیم می‌خوابیدند، ۳۰ درصد فعالیت جنسی کمتری را نسبت به افراد دارای ۷-۸ ساعت خواب داشتند. درهرحال، محققین ذکر کردند که این امر می‌تواند به واسطه‌ی بیماری‌های همراه در این سنین نیز باشد.

محققین نوشتند که به منظور روشن‌کردن رابطه‌ی بین سن بالاتر، مدت‌ خواب پایین‌تر و سایر بیماری‌های همراه، باید مطالعات طولی و با دیدگاه‌های متفاوت بیشتری انجام شود.

[quote]هماهنگی رابطه جنسی با نیاز جنسی[/quote]

دکتر جان پینکرتون، مدیر اجرایی NAMS، در مورد این یافته‌ها می‌گوید: «خانم‌ها و متخصصین حوزه‌ی سلامت باید ارتباط میان علائم یائسگی و خواب ناکافی و تاثیر آن‌ها بر رضایت جنسی را تشخیص دهند. گزینه‌های درمانی موثری برای کمک به اختلالات خواب و رضایت جنسی وجود دارد که می‌تواند شامل هورمون‌درمانی باشد. این مطالعه تایید کرده که این درمان‌ها می‌توانند برای خانم‌های دارای نشانه‌های یائسگی مفید واقع شوند».

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید