زندگی در نزدیکی جاده‌ های اصلی خطر ابتلا به بیماری‌ های ذهنی را افزایش می‌دهد

بر اساس مطالعه‌ی بزرگ‌مقیاسی که در ژورنال انگلیسی The Lancet در روز پنج‌شنبه به چاپ رسیده، افرادی که در نزدیکی جاده‌های اصلی زندگی می‌کنند، خطر ابتلایشان به بیماری‌ های ذهنی افزایش پیدا می‌کند.

این مطالعه، شش میلیون بزرگ‌سال که در اونتاریو کانادا زندگی می‌کنند را در حدفاصل سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ زیر نظر گرفت و دریافت افرادی که در فاصله‌ی کمتر از ۵۰ متر با جاده زندگی می‌کنند، هفت درصد بیش از دیگران در معرض خطر بیماری ذهنی قرار دارند.

در صورتی که فاصله تا جاده‌ی اصلی به ۵۰ الی ۱۰۰ متر می‌رسید، احتمال خطر ۴ برابر و در صورت فاصله‌ی ۱۰۰-۲۰۰ متری، این خطر ۲ برابر می‌‎شود.

Living-Close-To-Major-Roads-Increases-Dementia-Risk زندگی در نزدیکی جاده‌ های اصلی خطر ابتلا به بیماری‌ های ذهنی را افزایش می‌دهد
زندگی در نزدیکی جاده‌ های اصلی خطر ابتلا به بیماری‌ های ذهنی را افزایش می‌دهد

هیچ‌گونه خطر بیشتر و قابل توجهی برای افرادی که فاصله‌ی محل زندگی‌شان تا جاده بیش از ۲۰۰ متر بود، مشاهده نگردید.

این مطالعه که به سرپرستی هونگ چن از مدرسه‌ی سلامت عمومی اونتاریو انجام گرفت می‌گوید، قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض دو آلاینده‌ی رایج یعنی نیتروژن دی‌اکسید (NO2) و ذرات ریزمقیاس، می‌تواند با بیماری‌ های ذهنی مرتبط باشد، اما نمی‌توان بر روی تاثیر کامل آن حساب باز نمود.

این موضوع نشان می‌دهد که عوامل دیگری نظیر سروصدا و سایر آلاینده‌ها نیز می‌توانند نقش داشته باشند.

این تحقیق هیچ ارتباط مستقیمی را میان مجاورت ترافیک سنگین و سایر شرایط عصبی نظیر بیماری پارکینسون یا ام‌اس پیدا نکرد.

[quote]مصرف زیاد کافئین از میزان اختلالات ذهنی در زنان می‌کاهد[/quote]

بر اساس آمارهای سازمان سلامت جهانی، ۵/۴۷ میلیون نفر در سرتاسر دنیا دارای بیماری‌ های ذهنی هستند که به صورت سندروم‌گونه بر روی حافظه، قدرت تفکر، رفتار و توانمندی اجرای فعالیت‌های روزانه توسط آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

هر ساله حدود ۷/۷ میلیون مورد جدید از بیماری‌های ذهنی گزارش می‌شود که رایج‌ترین مورد آن بیماری آلزایمر است که شیوع ۶۰-۷۰ درصدی دارد.

سایر دلایل ایجاد بیماری‌های ذهنی شامل سکته و فشار خون بالا می‌شود.

مدت‌هاست که به نقش آلودگی در زمینه‌ی افزایش بیماری آلزایمر مشکوک بوده‌‎اند، اما تا کنون هیچ ارتباط شفاف و روشنی میان این دو کشف نگردیده بود.

[quote]معرفی و بررسی ۶ راز بزرگ بیماری آلزایمر[/quote]

هونگ می‌گوید: «مطالعه‌ی ما نشان می‌دهد که جاده‌های شلوغ می‌توانند منبعی برای استرس‌های محیطی باشند و به‌همین دلیل مبدا بیماری‌های ذهنی محسوب می‌شوند».

افزایش رشد آلودگی و شهری‌سازی، افراد زیادی را در مجاورت ترافیک سنگین قرار داده است. در نتیجه‌ی این افزایش ترافیک و نرخ فزاینده‌ی بیماری‌ های ذهنی، حتی قرارگرفتن در نزدیکی جاده‌های اصلی می‌تواند مشکلات بزرگی را برای سلامتی در پی داشته باشد.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید