گزارش آماری : اکثر جمعیت دنیا چربی بیش از حد دارند

۵/۵ میلیارد از جمعیت دنیا که حدود ۷۶ درصد از جمعیت کنونی آن می‌شود، دارای چربی بیش از حد هستند. محققین هشدار می‌دهند که این مشکل همه‌گیر سرتاسر سیاره را فرا گرفته و به دنبال تلاش‌هایی در حوزه‌ی سلامت عمومی و تقابل با بیماری‌های متابولیک و مزمن هستند.

Majority-Of-World-Population-Overfat گزارش آماری : اکثر جمعیت دنیا چربی بیش از حد دارند
گزارش آماری : اکثر جمعیت دنیا چربی بیش از حد دارند

محققین که در دانشگاه فناوری آکلند در نیوزیلند کار کرده‌اند، ایده‌ی ویژه‌ی خود را در زمینه‌ی بررسی چربی بیش از حد در بدن انسان‌ها قرار دادند.

بر اساس نگاه جدیدی که به داده‌های کنونی صورت گرفته، علاوه بر افرادی که اضافه‌وزن داشته و چاق هستند، بسیاری از افراد دارای وزن نرمال بوده اما چربی بیش از حدی در بدنشان دارند.

فیلیپ مافتونه، مدیرعامل موسسه‌ی MAFF Fitness در استرالیا می‌گوید: «مشکل همه‌گیر چربی زیاد حتی افراد ورزشکار در سطح حرفه‌ای را نیز دربرگرفته است».

مافتونه می‌گوید: «گروه چربی بیش از حد شامل افرادی با وزن نرمال که دارای چربی بیش از حد شکمی و بیماری‌های مزمنی از این دست هستند نیز می‌شود. برخی از افراد، به اصطلاح دارای چاقی متابولیک با وزن نرمال هستند که آن‌ها نیز در این دسته قرار می‌گیرند».

اگرچه مشکل همه‌گیر چاقی، توجه زیادی را در سه چهار دهه‌ی اخیر به خود جلب کرده است، اما این کار می‌خواهد درصد بیشتری از مردم که دارای چربی بیش از حد مجاز در بدنشان هستند را رصد کند.

مافتونه در ادامه می‌گوید: «ما می‌خواهیم عوامل خطرسازی تحت عنوان چربی بیش از حد و چربی کمتر از حد را در زمینه‌ی ترکیب اجزای تشکیل‌دهنده‌ی بدن انسان‌ها معرفی کنیم. امیدواریم که این اصطلاحات وارد دستورزبان رایج مردم شده و از آن‌ها برای بهبود وضعیت بدنی خود استفاده نمایند».

[quote]همچنین بخوانید » ۴۰ عادت غلط و موثر در افزایش چربی شکم [/quote]

کاری که توسط ایوان ریورا دومینگز، تحقیق‌یار در MAFF و پل لارسن به عنوان استاد کمکی در دانشگاه فناوری آکلند انجام گرفته، نشان می‌دهد که ۹ الی ۱۰ درصد مردم دنیا هم چربی کمتر از حد مجاز در بدنشان دارند.

مافتونه می‌گوید: «وقتی که به چربی کمتر از حد فکر می‌کنیم، سریع به یاد قحطی و گرسنگی می‌افتیم که آمار آن در سرتاسر دنیا در حال کاهش است. اما افزایش سن جمعیت دنیا، افزایش بیماری‌های مزمن و افزایش تعداد افرادی که بیش از حد ورزش می‌کنند، باعث وجود گروهی از افراد غیرگرسنه ولی دارای چربی کمتر از حد در بدنشان شده است».

با جمع‌زدن دو درصد فوق‌الذکر متوجه خواهیم شد که فقط ۱۴ درصد از مردم دنیا دارای میزان چربی نرمال در بدنشان هستند.

مافتونه می‌گوید: «این موضوع می‌تواند جای نگرانی داشته باشد، زیرا در پی میزان چربی نادرست در بدن، بیماری‌های مزمن و به تبع آن هزینه‌های مراقبت‌های شخصی رو به افزایش می‌رود که می‌تواند بر سلامت و وضع مالی مردم دنیا تاثیر بگذارد».

درحالی‎‌که برآورد می‌شود ۴۹ درصد از مردم دنیا یا ۵/۳ میلیارد نفر دارای اضافه‌وزن یا چاقی باشند، اما این مشکل همه‌گیر در برابر افرادی که دارای چربی بیش از حد هستند، رقم بالایی محسوب نمی‌شود.

اصطلاح چربی بیش از حد بر خلاف اضافه‌وزن و چاقی، می‌تواند در راستای درک این معضل سلامت جهانی مفیدتر واقع شود.

این اولین تلاش جهانی برای تعیین تفاوت میان افراد چاق و دارای اضافه‌وزن با افراد دارای چربی بیش از حد می‌باشد. شاخص مرسوم برای توده‌ی جرمی بدن (BMI) قد و وزن را می‌سنجد، اما معیاری مستقیم برای سنجش میزان چربی بدن نیست.

این تحقیق در ژورنال Frontiers in Public Health به چاپ رسیده است.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید