خطر مرگ بر اثر سرطان در صورت داشتن بیماری مزمن کلیوی افزایش می‌یابد

مطالعه‌ای جدید هشدار داده که اگر بیماران سرطانی با نقصان عملکرد کلیوی نیز مواجه باشند، احتمال مرگشان افزایش پیدا می‌کند، علی‌الخصوص اگر سرطان در ناحیه‌ی دستگاه‌های ادراری و سینه باشد.

تحقیقات همچنین میان مرگ‌ومیر بر اثر سرطان و بیماران کلیوی دارای نقصان اندک و متوسط یا به عبارتی بیمارانی که هنوز در مراحل اولیه‌ی بیماری کلیوی مزمن (CKD) قرار دارند، نیز ارتباطاتی پیدا کردند.

Chronic-Kidney-Increase-Cancer-Death-Risk خطر مرگ بر اثر سرطان در صورت داشتن بیماری مزمن کلیوی افزایش می‌یابد
خطر مرگ بر اثر سرطان در صورت داشتن بیماری مزمن کلیوی افزایش می‌یابد

در میان ۳۶۵۴ فرد اکثراً سفیدپوست که در این مطالعه مورد پیگیری قرار گرفتند، افرادی که دارای CKD بودند حداقل ۳/۱ برابر بیش از سایرین احتمال مرگ بر اثر سرطان را دارند.

ارتباط شدیدتری در میان بیماران CKD که دارای سرطان دستگاه‌های ادراری بودند (۵/۲ برابر مرگ‌ومیر بیشتر) و در میان خانم‌هایی که سرطان‌ سینه و CKD را به صورت توامان داشتند (۲ برابر مرگ‌ومیر بیشتر)، مشاهده گردید. جرمین وانگ از دانشگاه سیدنی استرالیا به عنوان محقق ارشد می‌گوید: «افرادی که بیماری کلیوی مزمن دارند، احتمال توسعه‌ی سرطان دستگاه‌های ادراری در آن‌ها بیشتر می‌شود. اما برای سرطان کلیه، ما به مراحل درمان مشکوک هستیم»

وانگ می‌گوید: «به عنوان مثال ما هم‌اکنون می‌دانیم که خانم‌های دارای CKD، به طور کلی در تصویربرداری‌های پزشکی نشانه‌های کمتری از سرطان را بروز می‌دهند. به همین دلیل سرطانشان قبل از تشخیص‌دادن به مراحل پیشرفته‌تری رسیده و درمانش سخت‌تر می‌شود».

وانگ و تیمش به صحت‌سنجی یافته‌های خود در گروه‌های دیگر ادامه می‌دهند، درحالی‌که مطالعه‌ی دیگری را برای پیش‌بینی منافع و هزینه‌های تصویربرداری سرطان‌ در بیماران CKD انجام می‌دهند.

وانگ می‌گوید: «تشخیص سرطان در بیمار دارای CKD مشکل است. خوشبختانه می‌توانیم بر روی تصویربرداری بیماران دارای CKD کار کنیم تا ابزارهای پیش‌گیری و رصدکردن مناسب برای نجات زندگی بیماران فراهم گردد».

وانگ می‌گوید: «سرطان‌ نیز همانند بیماری‌های قلبی-عروقی به عنوان یکی از دلایل اساسی مرگ‌ومیر در بیماران دارای نارسایی کلیوی مطرح شده است».

[quote]همچنین بخوانید » خطر مرگ زودهنگام برای بیماران دارای نارسایی کلیه و تحت دیالیز [/quote]

وانگ می‌افزاید: «متاسفانه مداخله برای بهبود نتایج بیماران دارای CKD و سرطان محدود است و نیاز به کار بیشتری وجود دارد تا بتوانیم دلایل خطر بیشتر و تشخیص ضعیف‌تر سرطان‌ در بیماران دارای CKD را درک کنیم».

تحقیقات پیشین که توسط وانگ و تیمش انجام گرفته نشان می‌دهد که بیماران دارای بیماری کلیوی مزمن، در خطر بیشتری برای سرطان‌ قرار دارند.

آخری تحقیقات نشان می‌دهد که بیماران دارای CKD در مقایسه با افراد معمولی و دارای کلیه‌ی سالم، مرگ‌ومیر بیشتری در اثر سرطان دارند.

جوزف واسالوتی از بنیاد کلیه‌ی ملی می‌گوید: «این تحقیق، از توصیه‌های بنیاد ملی کلیه مبنی بر خطرات پیش روی افراد دارای بیماری کلیوی، پشتیبانی می‌کند».

واسالوتی می‌گوید: «ردیابی اولیه باعث می‌شود که بیماران دارای CKD از وضعیت خود و خطرات فزاینده‌ی سرطان و بیماری قلبی-عروقی آگاهی بیابند».

این مطالعه در ژورنال Kidney Diseases به چاپ رسید.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید