استرس می تواند به قلب شما صدمه وارد کند ، اما چگونه ؟

افرادی که استرس بالایی دارند، خطر بیماری قلبی و سکته در آن‌ها بیشتر است.

دانشمندان پنج‌شنبه اعلام کردند که یک توجیه بیولوژیکی را برای ارتباط میان استرس و بیماری قلبی پیدا نموده‌اند.

The-Way-Stress-May-Harm-Your-Heart استرس می تواند به قلب شما صدمه وارد کند ، اما چگونه ؟
استرس می تواند به قلب شما صدمه وارد کند ، اما چگونه ؟

افرادی که ناحیه‌ی آمیگدال در مغزشان فعال است (ناحیه‌ای که در پردازش استرس نقش دارد)، در خطر بالاتری برای ابتلا به بیماری قلبی و سکته قرار دارند.

یک آمیگدال سخت‌کوش منجر به افزایش فعالیت مغز استخوان و التهاب عروق شده که می‌تواند خطر بیماری قلبی و سکته‌ی بالاتری را در پی داشته باشد.

داده‌ها نشان می‌دهند که آمیگدال تحت استرس می‌تواند سیگنال‌هایی را به مغز استخوان بفرستد تا گلبول سفید بیشتری را تولید نماید که همین امر نیز می‌تواند عروق را باریک کرده و مشکلاتی را در آن‌ها به وجود بیاورد.

محقق ارشد این مطالعه یعنی احمد توکل از بیمارستان عمومی ماساچوست می‌گوید: «ارتباط بالقوه‌ای که احتمال کاهش استرس را بیشتر می‌کند، می‌تواند مزایایی را در راستای داشتن حس خوب روانی ایفا کند».

این مطالعه که در ژورنال پزشکی Lancet به چاپ رسیده، شامل اسکن‌های CT و PET از مغز، مغز استخوان، فعالیت طحال و همچنین التهاب عروق ۲۹۳ بیمار می‌باشد.

این گروه به مدت میانگین ۷/۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند که طی این مدت، ۲۲ مورد مشکل قلبی-عروقی نظیر حمله‌ی قلبی، نارسایی قلب، سکته و باریک‌شدن عروق رخ داد.

محققین گفتند: «افرادی که آمیگدال فعال‌تری دارند، خطر ابتلایشان به بیماری قلبی-عروقی در آینده بیشتر است و افرادی که فعالیت کمتری دارند، در آینده با مشکلات کمتر مواجه می‌شوند».

[quote]همچنین بخوانید » ۹ کاری که خودتان می‌توانید برای ارتقای سلامت ذهنتان انجام دهید [/quote]

در یک مطالعه‌ی فرعی، ۱۳ بیمار با تاریخچه‌ی اختلال استرس پس از ضربه، به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفتند.

تیم مشاهده کرد: «افرادی که بیشترین میزان استرس و بیشترین فعالیت آمیگدال را داشتند، نشانه‌های بیشتری از التهاب را در خون و دیواره‌های عروقشان بروز دادند».

آمیگدال خوشه‌ای از اعصاب در مغز است که شکلی همانند بادام دارد و می‌تواند احساسات، ترس، اضطراب، لذت و استرس را تنظیم کند.

ایلز بات از دانشگاه Leiden در هلند که در مورد این مطالعه نظر داده، می‌گوید که داده‌های مربوط به استرس مزمن در نقش یک عامل خطرناک واقعی برای بیماری‌های قلبی-عروقی عمل کرده‌اند.

با توجه به افرادی که روزبه‌روز بیشتر از استرس شغلی یا اجتماعی رنج می‌برند، دکترها می‌بایست این عامل را در بررسی خطرات بیماری‌های قلبی-عروقی برای تک‌تک بیماران بگنجانند.

مطالعه‌ای که انجام گرفته، می‌گوید استرس مزمن می‌تواند تولید بیش از حد گلبول‌های سفید را در پی داشته باشد که آن‌ها در دیواره‌های عروق به یکدیگر متصل می‌شوند و از جریان درست خون جلوگیری می‌کنند. همین امر، خطر سکته‌ و حمله‌ی قلبی را افزایش می‌دهد.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید