سرزنش اولین بیمار مبتلا به HIV در زمینه‌ی اپیدمی ایدز اشتباه بود

تحقیقی جدید می‌گوید مردی که گمان می‌رود به عنوان اولین نفر HIV را به آمریکای شمالی معرفی کرد (که گاهی اوقات از وی تحت عنوان «بیمار صفر» یاد می‌کنند)، درواقع منبع اولیه‌ی ویروس در این قاره محسوب نمی‌شود.

بر اساس این مقاله که در روز ۹ آبان و در ژورنال Nature به چاپ رسیده، این مرد به همراه هزاران نفر دیگر در آمریکای شمالی، افرادی بودند که سال‌ها مبتلا به HIV بودند اما هنوز خودِ ویروس به صورت رسمی تشخیص داده نشده بود.

HIVs-Patient-Zero سرزنش اولین بیمار مبتلا به HIV در زمینه‌ی اپیدمی ایدز اشتباه بود

گفته می‌شود اولین بیمار HIV گائتان دوگاس نام دارد. وی کمک‌خلبانی کانادایی بود و گفته می‌شد که وی از طریق آمیزش جنسی، HIV را وارد شهرهای بزرگ آمریکا کرده و بحران ایدز را در دهه‌ی ۸۰ میلادی به وجود آورده است. دوگاس در سال ۱۹۸۴ به دلیل بیماری ایدز فوت کرد.

ریچارد مک‌کی از مولفین مطالعه و تاریخ‌شناس دانشگاه کمبریج می‌گوید: «گائتان دوگاس از لعنت‌شده‌ترین بیماران تاریخ بوده و یکی از اجزای رشته‌ی طولانی بدنامان است که به عنوان علت اصلی اپیدمی‌ها شناخته می‌شوند».

اولین بیماران ایدز در سان‌فرانسیسکو و سایر نقاط کالیفرنیا و در سال ۱۹۸۱ تشخیص داده شدند. اما نتایج جدید نشان می‌دهند که ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) که عامل بیماری ایدز است، ابتدا در دهه‌ی ۷۰ میلادی و از طریق نیویورک وارد خاک آمریکا شده است.

HIV در آمریکای شمالی

در این مطالعه، محققین به دنبال اسناد تاریخی و ژنتیکی گشتند تا بتوانند از نحوه‌ و زمان دقیق ظهور HIV در آمریکای شمالی پرده بردارند. آن‌ها آزمایشات ژنتیکی را روی نمونه‌های خون افرادی که در سال ۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ و در شهرهای سان‌فرانسیسکو و نیویورک زندگی می‌کردند، انجام دادند که بعدها دریافتند افراد مبتلا به HIV نیز در آن‌ها وجود داشته است.

محققین از تکنیک جدیدی به نام «سوراخ‌کاری RNA» استفاده کردند که در آن، ماده‌ی ژنتیک ویروس در نمونه‌های خون را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرده و یکی از بحرانی‌ترین اجزای ویروس به نام RNA را استخراج می‌کنند. آن‌ها از اطلاعات دریافتی‌‎شان در زمینه‌ی تکامل «شجره‌ی خانوادگی» ویروس استفاده نمودند.

یافته‌ها در کمال تعجب نشان دادند که چرخش HIV از نظر ژنتیکی در اواخر دهه‌ی ۷۰ میلادی اتفاق افتاده است.

همچنین یافته‌ها نشان دادند که ورود HIV به آمریکای شمالی از طریق نیویورک بوده است. این شهر به عنوان یک قطب بحرانی برای پخش ویروس در سرتاسر قاره، ازجمله سان‌فرانسیسکو، عمل کرده است.

مایکل ووروبی، استاد اکولوژی و تکامل زیستی در دانشگاه آریزونا، به عنوان یکی از مولفین این مطالعه می‌گوید: «تحقیقات ما نشان می‌دهند که شیوع ایدز در کالیفرنیا که برای اولین بار زنگ خطر در این زمینه را به صدا درآورد، به واسطه‌ی شیوع پیش‌تر این ویروس در شهر نیویورک بوده است».

[quote]همچنین بخوانید » در انتقال بیماری های آمیزشی مردان نقش بیشتری دارند یا زنان؟ [/quote]

همچنین، محققین به ماده‌ی ژنتیکی دوگاس نگاه کردند و دریافتند که وی منبع اپیدمی ویروس در ایالات متحده نبوده است. مک‌کی در حین ارائه‌ی خلاصه‌ای از یافته‌هایش گفته است: «این فرد هم صرفاً یکی از هزاران نفری بود که آلوده به HIV/ایدز تشخیص داده شدند».

دوگاس زمانی به عنوان مریض «O» در دهه‌ی ۸۰ میلادی شناخته می‌شد که این عنوان توسط یکی از مطالعات همان دوران به وی نسبت داده شده بود. به این دلیل به او O می‌گفتند که وی «خارج از کالیفرنیا» بود (O ابتدای کلمه‌ی Outside است که به معنی بیرون، خارج می‌باشد). درهرحال، برخی از افراد لقب «O» برای او را با عدد «۰» اشتباه گرفته و برچسب «بیمار صفر» را بر روی او زدند و به همین دلیل در طول تاریخ، فکر می‌کردند که وی اولین بیمار و عامل شیوع بیماری ایدز است.

دکتر بروس هرش، پزشک بیماری‌های عفونی در دانشگاه نورث شور از نیویورک که در این مطالعه مشارکتی نداشته، می‌گوید: «نتایج جدید نشان می‌دهند که عامل شیوع اپیدمی HIV در آمریکای شمالی، صرفاً یک آدم بد نبوده است».

درکل، منشا یک اپیدمی معمولاً به جوامع آسیب‌پذیر نسبت داده می‌شود و نمی‌توان تنها یک فرد را مقصر دانست. هرش می‌گوید: «من فکر می‌کنم، این مطالعه راه مهمی را برای درک HIV و سایر اپیدمی‌ها ارائه می‌کند».

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید