از دست دادن حیوانات خانگی تا چه اندازه برای کودکان دردناک است ؟

چرا کودکان ازدست‌دادن حیوان خانگی را این‌قدر سخت می‌گیرند ؟
the-Loss-of-a-Pet-for-kids از دست دادن حیوانات خانگی تا چه اندازه برای کودکان دردناک است ؟
از دست دادن حیوانات خانگی تا چه اندازه برای کودکان دردناک است ؟

غم ازدست‌دادن حیوان خانگی می‌تواند برای کودکان ویرانگر باشد. تحقیقات جدید نشان داده‌اند که بخشی از دلیل این موضوع این است که کودکان حیوان را بهترین دوستشان می‌دانند.

به عنوان مثال، یک پسربچه‌ی ۱۳ ساله به محقق گفت وقتی که گربه‌اش دو سال پیش مرد، فکر می‌کرده که «دنیا به پایان رسیده است».

نتایج جدید نشان می‌دهند که کودکان غالباً خودشان را مرکز توجهات حیوانشان می‌بینند. جاشوا راسل، مولف مطالعه و استادیار علوم محیطی در دانشگاه کانیسیوس در بافلو می‌گوید: «آن‌ها حیوانات را به عنوان برادر و خواهر یا بهترین دوستشان می‌پندارند و ارتباط عمیقی را با آن برقرار می‌کنند».

در این مطالعه، راسل از ۱۲ کودک بین ۶ تا ۱۳ سال در تورنتو پرسید که درمورد مرگ حیوانات، ازجمله حیوان خانگی خودشان چه حسی دارند.

اگرچه تعدادی از کودکان می‌گفتند که به واسطه‌ی مرگ دوستان پشمالویشان به مدت طولانی نابود شده بودند، اما برخی دیگر نیز می‌گفتند با این مرگ کنار آمده‌اند. به عنوان مثال، دختر ۱۱ ساله‌ای از مرگ خوکچه‌ی هندی عزیزش گفته بود. اگرچه این دختر از مرگ حیوانش غمگین و ناراحت بود، اما وی تشخیص داده که خوکچه‌ی هندی‌اش زندگی خوبی را داشته و با رسیدن موعد مرگش از دنیا رفته است.

درمجموع، کودکان در این مطالعه به خوبی در مورد طول چرخه‌ی حیات حیوانات مختلف می‌دانستند. به عنوان مثال، کودکان می‌دانستند که ماهی و همستر عمر کوتاهی داند، اما سگ، گربه و خرگوش بیشتر زنده می‌مانند.

[quote]همچنین بخوانید » ۲۵ نکته‌ی علمی برای پرورش کودکان خوشحال (و سالم) [/quote]

راسل همچنین به طرق مختلفی که کودکان و خانواده‌هایشان با مرگ حیوانات کنار می‌آمدند نیز توجه کرد. وی دریافت که بسیاری از خانواده‌ها به یادبود حیوان ازدست‌رفته‌شان مراسم خاصی شبیه مراسم مذهبی یا مراسمی نظیر کاشت درخت گرفتند.

اگرچه برخی از کودکان مورد مطالعه پس از مرگ حیوان عزیزشان دوست داشتند با دوستان یا خانواده ارتباط برقرار کنند اما برخی دیگر نیز می‌خواستند تنها بمانند. راسل می‌گوید: «آن کودکان دوست داشتند به اتاقشان بروند و به روش خودشان با این مرگ و احساس ناراحتی‌شان کنار بیایند».

راسل می‌گوید، نتایج نشان می‌دهند وقتی که کودکی حیوان خانگی‌اش را از دست می‌دهد، والدین می‌بایست هر زمان که کودک دلش خواست، فرصت صحبت در مورد آن مرگ را به وی بدهند و بگذارند هرقدر دلش خواست صحبت کند. درهرحال راسل می‌افزاید که والدین می‌بایست به کودکشان اندکی زمان بدهند تا با این غصه کنار بیایند.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید