متصل کردن سلول‌های بنیادی می‌تواند قلب‌ های مصدوم را درمان کند

درمان و بهبود قالب های آسیب دیده با اتصال سلول های بنیادی
Fix-Injured-Hearts متصل کردن سلول‌های بنیادی می‌تواند قلب‌ های مصدوم را درمان کند
متصل کردن سلول‌های بنیادی می‌تواند قلب‌ های مصدوم را درمان کند

وصله‌کردن یک قلب ناسالم وظیفه‌ی آسانی نیست، اما اکنون محققین از ترکیب جدیدی از سلول‌ها استفاده می‌کنند تا بافت قلب را پیوند کنند. در یک مطالعه‌ی جدید، آن‌ها از این پیوندها برای درمان قلب معیوب در یک خوکچه‌ی هندی استفاده کردند.

می‌توان روزی از این نتایج برای پیوندهای عضلانی قلب در انسان‌های دارای قلب معیوب استفاده نمود. قلب معیوب در اثر حمله‌ی قلبی به وجود می‌آید و ۵ میلیون نفر در ایالات متحده از این مشکل رنج می‌برند. درهرحال، می‌بایست تحقیقات بیشتری انجام شود تا بتوان این رویه را بر روی انسان‌ها آزمایش نمود.

توماس اشن‌هاگن از مولفین این تحقیق و استاد سم‌شناسی و داروسازی آزمایشگاهی در دانشگاه هامبورگ-اپندورف می‌گوید که هم‌اکنون محققین از همین رویه‌ی مشابه در حیوانات بزرگ‌تر نظیر خوک استفاده می‌کنند و دارند به سمتی حرکت می‌کنند که بتوانند آن را روی انسان تست کنند.

آسیب‌های قلبی که منجر به قلب معیوب می‌شوند، غالباً ضعف عضلانی را برای بافت قلب در پی دارند. این توان عضلانی معمولاً بازگشت‌پذیر نیست، زیرا بافت عضلانی قلب نمی‌تواند با اتکا به خودش تولید شود. دانشمندان استفاده از سلول‌های بنیادین انسان را برای تعمیر قلب‌های معیوب لحاظ کردند، اما برخی از تحقیقات نشان دادند که این سلول‌ها معمولاً پس از ایمپلنت‌شدن به بدن فرد، زنده باقی نمی‌مانند.

در مطالعه‌ای جدید، محققین از ترکیب دو نوع سلول مختلف که باز هم از سلول‌های بنبادین انسان بودند، بهره گرفتند: سلول‌های بافت قلب و سلول‌های اندوتلیال که در سطح داخلی رگ‌های خونی قرار دارند. با استفاده از این دو نوع سلول، محققین رشته‌هایی از بافت عضلانی قلب را مهندسی کردند.

سپس آن‌ها این بافت عضلانی قلب را به قلب چهار خوکچه‌ی هندی بخیه کردند. محققین به صورت مصنوعی ضایعات قلبی را در این خوکچه‌های هندی به وجود آورده بودند.

محققین از خوکچه‌ی هندی به عنوان مدل استفاده کردند، زیرا قلب این حیوان دارای ویژگی‌های مشترکی با قلب انسان می‌باشد.

[quote]همچنین بخوانید » مسکن‌ های معروف نظیر ایبوپروفن با مشکلات قلبی مرتبط هستند [/quote]

بر اساس این مطالعه که در تاریخ ۱۱ آبان در ژورنال Science Translational Medicine به چاپ رسید، محققین دریافتند که ۲۸ روز پس از اجرای این رویه، نه‌تنها پیوندهای عضلانی قلب به صورت یکپارچه با قلب معیوب درآمدند، بلکه بافت عضلانی جدیدی را هم شکل دادند.

با قرارگرفتن پیوند جدید در سر جای خودش، میزان پمپاژ خون توسط قلب این خوکچه‌های هندی به میزان ۳۱ درصد نسبت به حالت قبل از عمل بهبود پیدا کرد.

گروه دیگری از خوکچه‌های هندی به عنوان ابزار کنترلی مورد استفاده قرار گرفتند. در این گروه، محققین باز هم نارسایی‌های قلبی را به صورت مصنوعی القا کردند و آن‌ قلب‌ها را با موادی که عاری از هرگونه سلول بود، وصله کردند. محققان دریافتند که این وصله‌ها هیچ تاثیری در میزان پمپاژ خون در بدن حیوان نداشته است.

درمجموع، این یافته‌ها نشان می‌دهند که پیوندهای عضلانی سه‌بعدی در قلب می‌توانند برای بازیابی قلب‌های مصدوم، حداقل در مدل حیوانی، مفید واقع شوند.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید