فعالیت جسمی بیشتر می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را به میزان ۲۶ درصد کاهش دهد

رابطه ورزش با کاهش خطر ابتلا به دیابت
Type-2-Diabetes فعالیت جسمی بیشتر می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را به میزان 26 درصد کاهش دهد
رابطه ورزش با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

ورزش می‌تواند با کاهش خطر توسعه‌ی دیابت نوع ۲ در ارتباط باشد؛ دقیقاً چه مقدار باید ورزش کنید؟

خوردن غذای سالم، کاهش وزن و فعالیت بیشتر به عنوان عوامل شناخته‌شده برای جلوگیری و مدیریت دیابت هستند. دو مطالعه‌ی جدید در انگلستان انجام شده‌اند و نشان می‌دهند، افرادی که به مدت ۱۵۰ دقیقه در هفته پیاده‌‎روی یا دوچرخه‌سواری می‌کنند، خطر ابتلایشان به دیابت نوع ۲ به میزان ۲۶ درصد کاهش می‌یابد.

با افزایش مرض دیابت (بر اساس گزارش CDC، از هر سه نفر در آمریکا، یک نفر در طول عمرش به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شود)، مهم است که درک عمیق‌تری از این بیماری داشته باشیم و راه‌های جدیدی را برای پیشگیری و درمان آن پی بگیریم. محققین به این دیدگاه رسیده‌اند که رژیم غذایی درست و ورزش روتین می‌تواند به ۲۹٫۱ میلیون آمریکاییِ مبتلا به این مریضی کمک کنند.

محققین در یک تحلیل جامع، داده‌های بیش از یک میلیون بزرگسال بدون دیابت را از ۲۳ مطالعه‌ی تحقیقاتی مجزا که در اروپا، آسیا، استرالیا و آمریکا انجام شده بود، جمع‌آوری کردند. در این میان، ۸۰ هزار شرکت‌کننده‌ در دوره‌ی این مطالعات به دیابت نوع ۲ مبتلا شدند. محققین به تاثیرات فعالیت فیزیکی شرکت‌کنندگان نگاه کردند و آن را در کنار عواملی همچون رژیم غذایی قرار دادند. شرکت‌کنندگانی که به صورت معتدل و به میزان ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش می‌کردند، ۲۶ درصد کمتر از سایر افراد به دیابت مبتلا شدند.

[quote]همچنین بخوانید » ۱٫۵ میلیون نفر در ایران زخم پای دیابتی دارند [/quote]

در مطالعه‌ی دوم، ۴۱ بزرگسال دارای دیابت نوع ۲ که در محدوده‌ی سنی ۱۸ تا ۷۵ سال بودند، انتخاب شدند. از این گروه خواسته شد که رژیم غذایی یا عادت‌های زندگی‌شان را در دوره‌ی مطالعه ثابت نگه داشته و به مدت دو هفته، هر روز ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنند. پس از یک استراحت ۳۰ روزه، این بار الگوی پیاده‌روی جایگزینی انتخاب شد. مشخص شد افرادی که پس از وعده‌های غذایی قدم می‌زنند، میزان گلوکز خونشان پایین‌تر از افرادی است که در سایر ساعات روز به پیاده‌روی می‌پردازند.

دکتر سورن بریج از دانشگاه کمبریج و محقق این مطالعه می‌گوید: «هم‌اکنون می‌دانیم که فعالیت فیزیکی نقش مهمی را در اپیدمی رشد دیابت نوع ۲ دارد».

وی توضیح می‌دهد: «این نتایج جدید جزئیات بیشتری را در زمینه‌ی درک میزان فعالیت فیزیکی و احتمال وقوع بیماری ارائه می‌دهند. همچنین آن‌ها از سیاست افزایش فعالیت فیزیکی در تمامی سطوح پشتیبانی می‌کنند. این به معنای ساخت محیط‌هایی برای فعالیت فیزیکی در زندگی روزمره‌ی افراد است».

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید