فهرست سرطان‌ زا ها: ۷ ماده‌ی جدید در آمریکا به این فهرست اضافه شده‌اند

چه ویروس هایی سرطان زا ترین هستند ؟

Cancer-Causing-List فهرست سرطان‌ زا ها: 7 ماده‌ی جدید در آمریکا به این فهرست اضافه شده‌اند
فهرست سرطان‌ زا ها: ۷ ماده‌ی جدید در آمریکا به این فهرست اضافه شده‌اند

دپارتمان سلامت و خدمات عمومی در آمریکا، ۷ ماده‌ی جدید را به فهرست واسط‌های سرطان‌ زا افزوده است.

بر اساس بیانیه‌ای که روز ۱۳ آبان توسط انستیتوی ملی سلامت (NIH) منتشر شده، شش مورد از این مواد تحت عنوان سرطان‌ زای قطعی فهرست شده و یک مورد باقی‌مانده نیز پیش‌بینی می‌شود که برای انسان سرطان‌ زا باشد.

۵ مورد از این مواد جدید ویروس هستند و بر اساس گفته‌ی NIH، همگی آن‌ها «سرطان‎‌ زاهای شناخته‌شده» محسوب می‌گردند. این ویروس‌ها شامل ویروس تی-لنفوتروپیک انسانی نوع ۱، ویروس اپشتین-بار، ویروس هرپس همراه با سارکوم کاپوزی، ویروس مرکل سل پولیوما و ویروس نقص ایمنی انسانی نوع ۱ (HIV-1) می‌باشند.

بر اساس گفته‌های NIH، این ویروس‌ها در مجموع منجر به ۲۰ نوع سرطان مختلف می‌شوند. به عنوان مثال، HIV-1 که سندروم نقص سیستم ایمنی بدن یا همان بیماری ایدز را ایحاد می‌کند، سیستم ایمنی را ضعیف کرده و ریسک ابتلای فرد به ویروس‌های سرطان‌ زا را افزایش می‌دهد. «اسناد کافی» در زمینه‌ی نقش HIV-1 در سرطان رحم، سرطان چشم ملتحمه و سرطان پوست غیرملانوم وجود دارد.

لیندا بیرنبام، رئیس انستیتوی ملی علوم سلامت محیطی و طرح سم‌شناسی ملی می‌گوید: «تقریباً ۱۲ درصد از سرطان‌های سرتاسر دنیا به ویروس‌ها مربوط می‌شوند». درهرحال، برای هیچ‌یک از ۵ ویروس فوق‌الذکر که به فهرست افزوده شده‌اند، واکسنی وجود ندارد. به همین دلیل، استراتژی‌های پیش‌گیری برای نادیده‌گرفتن این ویروس‌ها «امری حیاتی‌تر» محسوب می‌شود.

علاوه بر ۵ ویروس، ماده‌ای شیمیایی تحت عنوان تری‌کلرواتیلن هم تحت عنوان «سرطان‌ زای شناخته‌شده» به فهرست اضافه شد. تری‌کلرواتیلن یک حلال صنعتی برای ساخت هیدروفلوروکربن‌هاست که در تعدادی از کاربردها و محصولات استفاده می‌شود. همچنین در ارتش از آن برای چربی‎زدایی از فلزات استفاده می‌شود. مطالعات از تاثیرات و ارتباط میان این ماده‌ی شیمیایی و سرطان کلیه خبر داده‌اند.

[quote]همچنین بخوانید » علائم رشد سرطان در بدن شما [/quote]

ماده‌ی دیگری که به فهرست اضافه شده، عنصر کبالت است. کبالت یک فلز طبیعی بوده و می‌توان آن را در باطری‌های قابل شارژ و شیشه‌های رنگی آبی، کاشی و سرامیک یافت. همچنین می‌توان از آن در برخی از ابزارهای پزشکی و پنل‌های خورشیدی بهره گرفت.

NIH با قاطعیت نمی‌گوید که کبالت سرطان‌ زا است و آن را به صورت یک پیش‌بینی معقول برای سرطان‌ زایی توصیف می‌کند. این توصیف بدان‌معناست که مشاهدات، ارتباط مستقیمی را میان کبالت و سرطان در انسان‌ها نشان نداده‌اند اما این عنصر باعث سرطان در حیوانات شده و مطالعات آزمایشگاهی، مکانیزم‌های محتملی را برای چگونگی سرطان‌ زایی توسط این فلز نشان داده‌اند.

تصور می‌شود که کبالت به سرطان مرتبط باشد، زیرا می‌تواند ذراتی به نام یون را در بدن ترشح کند. این ذرات می‌توانند به DNA فرد آسیب رسانده و وی را دچار سرطان کنند.

همچنین کبالت در ویتامین B12 یافت می‌شود؛ درهرحال، این فرم از کبالت نمی‌تواند در بدن یون آزاد کند و به همین دلیل، آن را به سرطان مرتبط نمی‌کنند.

NIH در این بیانیه ذکر کرده که گنجاندن این مواد در فهرست، «لزوماً بدان‌معنا نیست که این ماده و ویروس به خودی خود منجر به سرطان شود». عوامل زیادی ازجمله آسیب‌پذیربودن فرد به ماده، مقدار ماده و مدت‌زمانی که فرد در معرض آن قرار می‌گیرد، در سرطان‌ زایی نقش دارند.

بر اساس NIH، با افزودن این ۷ ماده، فهرست سرطان‌ زا ها به ۲۴۸ مورد می‌رسد. این چهاردهمین باری است که این آژانس، گزارشی را در مورد سرطان‌ زا ها منتشر کرده است.

 

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید