نمونه‌برداری زودهنگام از سلول‌های دهانه‌ی رحم می‌تواند اختلالات ژنتیک را زودتر آشکار کند

مشکلات و اختلالات ژنتیکی نوزدان و کودکان قبل از تولد

Genetic-Disorders نمونه‌برداری زودهنگام از سلول‌های دهانه‌ی رحم می‌تواند اختلالات ژنتیک را زودتر آشکار کند
نمونه‌برداری زودهنگام از سلول‌های دهانه‌ی رحم می‌تواند اختلالات ژنتیک را زودتر آشکار کند

بر اساس مطالعه‌ای جدید و کوچک، می‌توان ۵ هفته پس از بارداری و با استفاده از نمونه‌برداری سلول‌های دهانه‌ی رحم، اختلالات ژنتیکی را پیش از تولد نوزاد رصد نمود.

روش‌های کنونی که برای رصدکردن اختلالات ژنتیکی در جنین‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، خشن‌ بوده و می‌بایست از آن‌ها ۹ الی ۱۲ هفته پس از شروع بارداری استفاده نمود. اما نمونه‌برداری از سلول‌های دهانه‌ی رحم، روش ساده‌تری محسوب می‌‎گردد.

محققان در مطالعه‌شان که روز ۱۲ آبان در ژورنال Science Translational Medicine به چاپ رسیده، گفتند که امکان دارد در آینده‌ی نزدیک بتوان از نمونه‌برداری سلول‌های دهانه‌ی رحم برای تشخیص و درمان نوزادان دارای اختلال ژنتیکی استفاده نمود.

اختلالات ژنتیکی که توسط ژن معینی ایجاد می‌شوند، نظیر اختلال خونی تالاسمی یا کم‌خونی داسی شکل، خیلی رایج نیستند، اما هنوز هم به عنوان یکی از موانع اساسی سلامتی محسوب می‌شوند.

توانایی در زمینه‌ی تشخیص هرچه زودتر اختلالات ژنتیکی می‌تواند مهم باشد، زیرا پس از آن، پزشکان می‌توانند درمان آن اختلال را پیش از تولد آغاز نمایند.

به عنوان مثال، جنین‌های دارای اختلال ژنتیکی هیپرپلازی مادرزادی آدرنال که بر عملکرد غدد آدرنال تاثیر گذاشته و گاهی اوقات خطر جانی در پی دارد را می‌توان در همان زمانی که جنین درون رحم قرار دارد، درمان نمود. درهرحال، هنوز برای تعیین تاثیر درمان‌های دوران جنینی و بهتربودنشان نسبت به درمان‎‌های پس از تولد، می‌بایست تحقیقات بیشتری انجام گیرد.

در مطالعه‌ای جدید، محققین روش نمونه‌برداری از سلول‌های دهانه‌ی رحم را برای ۲۰ خانمی که بین ۵ الی ۱۹ هفته باردار بودند، انجام دادند. در طول این فرایند، محققین سلول‌هایی را از مشیمه‌ی داخل دستگاه تناسلی مادر برمی‌دارند. سلول‌های مشیمه‌ای حاوی ماده‌ی DNA از جنین هستند.

[quote]همچنین بخوانید » آیا بچه‌ها باعث کوتاه‌ترشدن عمرتان می‌شوند؟ [/quote]

محققین سلول‌ها را آزمایش کرده و توانستند پروفایل‌های ژنومی جنین‌ها را شناسایی و مورد تحلیل قرار دهند. البته برای هیچ‌یک از جنین‌های موردمطالعه، اختلال ژنتیکی خاصی مشاهده نشد.

همچنین محققین هیچ اثر معکوسی و سوئی را از این رویه گزارش نکردند.

محققین می‌گویند که یکی از محاسن روش نمونه‌برداری از دهانه‌ی رحم نسبت به روش‌های رایج کنونی این است که خشونت کمتری دارد. سایر روش‌ها شامل نمونه‌برداری مستقیم از مشیمه یا مایع پیرامون جنین درحال رشد می‌شود که حاوی بافت‌های جنینی است. حتی برخی از این رویه‌ها، ریسک اندکی در زمینه‌ی ازدست‌دادن جنین دارند.

دکتر جنیفر وو، متخصص زنان و زایمان در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک که البته در این مطالعه مشارکت نداشت، می‌گوید: «اگر بتوانید پس از گذشت ۵ هفته از بارداری به کل ژنوم نگاه کنید، بسیار جالب خواهد شد».

درهرحال، وو می‌‎گوید این مطالعه بسیار کوچک بوده و نیاز به مطالعات بیشتر و آزمودن آن بر روی تعداد بیشتری از خانم‌ها است تا بتوان از آن به صورت منظم استفاده نمود.

 

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید