آیا مصرف زیاد نوشابه‌ی انرژی‌زا منجر به مشکلات کبدی می‌شود؟

ارتباط مشکلات کبدی با مصرف زیاد و بیش از حد نوشابه‌ی انرژی‌زا

Energy-Drinks-Trigger-Mans-Liver-Problems آیا مصرف زیاد نوشابه‌ی انرژی‌زا منجر به مشکلات کبدی می‌شود؟
آیا مصرف زیاد نوشابه‌ی انرژی‌زا منجر به مشکلات کبدی می‌شود؟

بر اساس گزارش جدیدی که ارائه شده، یک مرد ۵۰ ساله پس از مصرف مقدار زیادی نوشابه‌ی انرژی‌زا در طی سه هفته، گرفتار شرایطی تحت عنوان هپاتیت حاد شد.

هپاتیت حاد یا التهاب کبد ، می‌تواند در صورت مصرف مقدار زیاد دارو یا مکمل‌های غذایی نظیر ویتامین به وجود آید. در برخی از موارد، این شرایط می‌توانند منجر به ازکارافتادگی کبد شوند که خطر مرگ را در پی دارد.

بر اساس این گزارش که در تاریخ ۱۱ آبان در ژورنال BMJ Case Reports به چاپ رسیده، وی در اورژانس به دکتران گفت که دو هفته‌ای بود احساس مریضی داشته و علائمی همچون درد شکم، کم‌اشتهایی، حالت تهوع و استفراغ در وی مشاهده می‌شد.

وی در ابتدا فکر می‌کرد که آنفلوانزا گرفته است؛ درهرحال، وقتی که ادرار سیاه یا زردی پوستش را مشاهده نمود، متوجه شد که مشکل حادتر است. تیم پزشکان به سرپرستی دکتر جنیفر هارب که متخصص امراض پوست در دانشگاه پزشکی فلوریدا است، بر روی وی کار می‌کردند.

دکترها دریافتند که وی هیچ دارو یا ماده‌ی مخدری مصرف نمی‌کند؛ اما مرد می‌گفت که طی ۳ هفته‌ی گذشته، روزی چهار یا پنج نوشابه‌ی انرژی‌زا خورده است.

در حین بررسی‌های جسمی، پزشکان دریافتند که درد شکمی وی در نزدیکی کبد قرار دارد. زردی پوست نیز یکی از علائم مشکلات کبد می‌باشد و در زمانی ظاهر می‌شود که کبد وظیفه‌اش را برای تجزیه‌ی گلبول‌های قرمز خسته انجام ندهد.

پزشکان آزمایشات اضافی شامل آزمایش خون و بافت‌برداری کبد را انجام دادند و دریافتند که مرد دچار بیماری هپاتیت حاد شده است. همچنین دریافتند که فرد دارای هپاتیت سی مزمن که نوعی عفونت کبدی است نیز می‌باشد.

البته پزشکان اعتقاد داشتند که هپاتیت سی مزمن و هپاتیت حاد وی که به خاطر همان پایش به بیمارستان باز شده بود، هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

درعوض، آن‌ها می‌گویند که نوشابه‌های انرژی‌زا و به صورت ویژه، ویتامین B3 موجود در آن‌ها به عنوان عامل مشکل‌ساز نقش داشته است.

[quote]همچنین بخوانید » منظور از معایب مولتی‌ ویتامین برای بدن چیست [/quote]

نوشابه‌ی انرژی‌زایی که این مرد مصرف می‌کرد، حاوی ۴۰ میلی‌گرم ویتامین B3 می‌باشد که هر فرد در روز فقط به ۲ میلی‌گرم از آن احتیاج دارد. از آن‌جایی که وی روزی ۴-۵ عدد از این نوشابه می‌خورد، میزان ویتامین B3 مصرفی روزانه‌اش بین ۱۶۰ ال ۲۰۰ میلی‌گرم بود.

تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که مصرف روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین B3 در یک روز می‌تواند اثرات سمی را برای کبد در پی داشته باشد. اگرچه مرد در هر روز کمتر از میزان ۵۰۰ میلی‌گرم مصرف می‌کرد، اما به دلیل مصرف هرروزه، «اثرات تجمعی» این ویتامین به کبد وی آسیب رسانده است.

مورد این مرد تقریباً مشابه با مورد دیگری می‌باشد که در مطالعات پیشین حوزه‌ی پزشکی موجود هستند و به هپاتیت حاد و نوشابه‌های انرژی‌زا اشاره می‌کنند. در این مورد مشابه که در سال ۲۰۱۱ در ژورنال  Medical Case Reportsچاپ شده، خانمی پس از نوشیدن حدود ۳۰۰ میلی‌گرم ویتامین B3 از طریق نوشابه‌ی انرژی‌زا به مدت دو هفته‌ی پیاپی، دچار هپاتیت حاد شده بود.

مولفین همچنین ذکر کردند که امکان دارد ترکیبات دیگری در این نوشابه‌های انرژی‌زا موجود باشند که منجر به ظهور این نشانه‌‌ها در مرد شده باشند، اما گفتند که اطلاعات کافی در زمینه‌ی تاثیر این ترکیبات بر کبد موجود نیست.

وی نوشیدن نوشابه‌ی انرژی‌زا را متوقف نمود، اما مجبور شد که ۶ روز در بیمارستان بماند. در روز سوم، نشانه‌های وی از بین رفتند. وی قرار ملاقات جداگانه‌ای نیز با دکتر گذاشت تا به درمان هپاتیت سی مزمن خود نیز بپردازد.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید