۳۰ درصد از مرگ‌ و میرهای سرطان بر اثر استعمال سیگار هستند

درصد بالای مرگ و میر سرطان بر اثر سیگار کشیدن

Cancer-Deaths-Are-Due-to-Smoking 30 درصد از مرگ‌ و میرهای سرطان بر اثر استعمال سیگار هستند
30 درصد از مرگ‌ و میرهای سرطان بر اثر استعمال سیگار هستند

مرگ‌ومیر های بر اثر سرطان که به دود مربوط هستند، بالاترین نرخ را در جنوب آمریکا دارند.

مطالعه‌ی جدیدی که در ژورنال JAMA منتشر شده، نشان می‌دهد که حدود یک‌سوم مرگ‌ومیرهای سرطان در مردان آمریکایی و همچنین یک‌چهارم مرگ‌ومیرها در بانوان به استعمال سیگار مربوط می‌شود.

مصرف دخانیات به عنوان بزرگ‌ترین عامل سرطان و سایر بیماری‌ها مربوط می‌شود که قابل جلوگیری است، اما هنوز هم ۴۰ میلیون مصرف‌کننده‌ی دخانیات در آمریکا وجود دارند. محققین آمریکایی در جامعه‌ی سرطان آمریکا، در سال ۲۰۱۴، درصد مرگ‌ومیر بر اثر سرطان در آمریکایی‌های ۳۵ سال به بالا را بر اثر مصرف سیگار بررسی نمودند. این تحقیقات برای هر ایالت به صورت جداگانه انجام گرفت. آن‌ها دریافتند که ۲۹ درصد از مرگ‌ومیرهای سرطان بر اثر مصرف دود هستند.

توزیع جغرافیایی درصد مرگ‌ومیرهای سرطانی بر اثر مصرف دخانیات در مردان آمریکایی به گونه‌ای بود که ایالت یوتا با ۲۲ درصد کمترین و آرکانزاس با ۴۰ درصد بیشترین مقدار را به خودشان اختصاص داده‌اند. تمامی ایالت‌ها به جز یوتا، درصدشان بالای ۳۰ بود. اما درصد مصرف دخانیات در سرطان خانم‌ها پایین‌تر بود: در تمامی ایالت‌ها به جز یوتا و کالیفرنیا و هاوائی، این مقدار حداقل ۲۰ درصد بود. فقط ۱۱ درصد از بانوان یوتایی به علت مصرف سیگار و ابتلا به سرطان جان خود را از دست دادند، درحالی‌که کنتاکی با ۲۹ درصد بیشترین درصد را به خود اختصاص داده است.

[quote]همچنین بخوانید » آمار مرگ کودکان بر اثر سرطان: پیشی‌گرفتن سرطان مغز از سرطان خون [/quote]

معمولاً مردان بیشتر از خانم‌ها سیگار می‌کشند، اما امکان دارد کروموزوم‌های مردان نیز در این نرخ مرگ بالاتر نقش داشته باشد؛ تحقیقات اخیر نشان داده که مصرف دخانیات تعداد کروموزوم Y در سلول‌های خونی را کاهش می‌دهد که همین عامل، احتمال بروز تومور در خون را افزایش می‌دهد. درهرحال، در برخی از ایالات، درصد بانوان با مردان برابر شده است. اخیراً مشاهده شده که در ایالات داکوتای جنوبی، مونتانا و آرکانزاس، بانوان سیگاریِ بیشتری نسبت به مردان داریم.

نرخ مرگ‌ومیر بر اثر مصرف دخانیات و ابتلا به سرطان، در جنوب آمریکا بیشتر بوده و به حدود ۴۰ درصد می‌رسد؛ زیرا ایالات جنوبی قوانین ضعیف‌تری در قبال مصرف دخانیات داشته و طرح‌های کنترل تنباکویشان خیلی خوب نیست.

البته محققین می‌گویند که احتمال کم‌بودن این براوردها وجود دارد. مولفین فقط ۱۲ نوع سرطان را در نظر گرفتند، درحالی‌که سرطان‌های بیشتری به مصرف دخانیات نسبت داده شده‌اند. همچنین محققین فقط مصرف سیگار را در نظر گرفته و سایر انواع تنباکو نظیر استنشاق دود سایر سیگاری‌ها، قلیان، سیگار برگ و سیگارهای الکترونیکی را در تحلیلشان در نظر نگرفتند.

 

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید