ترکیبات مرگبار : دانشمندان از روابط خطرناک دارو ها پرده برداشتند

ترکیبات مرگبار : دانشمندان از روابط خطرناک دارو ها پرده برداشتند

Deadly-Mixture ترکیبات مرگبار : دانشمندان از روابط خطرناک دارو ها پرده برداشتند
ترکیبات مرگبار : دانشمندان از روابط خطرناک دارو ها پرده برداشتند

میلیون‌ها آمریکایی بیش از یک دارو را به صورت همزمان مصرف می‌کنند و در غالب اوقات هم دکترها از سایر داروهای مصرف‌شده توسط مریضشان اطلاع ندارند. امکان دارد که برخی از داروها در صورت ترکیب‌شدن، بیماری‌ های جدی یا حتی مرگ را به دنبال داشته باشند. متاسفانه، چنین هشدارهایی همواره پس از آسیب و در زمانی که گزارش واکنش‌های معکوس ارائه شد، هویدا می‌‎شوند.

هم‌اکنون، دانشمندان دانشگاه کلمبیا در نیویورک از داده‌های علمی استفاده کرده و دو دارو را کشف کردند که در صورت ترکیب‌شدن می‌توانند عواقب خطرناک و در حد مرگ را در پی داشته باشند.

یک آنتی‌بیوتیک به نام سفتریاکسون که با نام تجاری روسفین به فروش می‌رسد و داروی سوزش سردل به نام لانسوپرازول که به نام پرواسید به فروش می‌رسد، هر یک تنهایی هیچ خطری را برای قلب در پی ندارند؛ اما مصرف همزمان آن‌ها با یکدیگر می‌تواند خطر ضربان نامنظم قلب و حتی مرگ را در پی داشته باشد.

دانشمندان امیدوارند که بتوانند از داده‌های علمی موجود استفاده کرده و سایر ترکیبات دارویی مضر و مشابه را قبل از این‌که کسی آسیب ببیند، کشف کنند. آن‌ها روششان را در قالب مقاله‌ای در ژورنال American College of Cardiology و در روز ۲۰ مهر چاپ کردند.

درصد آمریکایی‌هایی که داروهای سرخود مصرف می‌کنند، دهه‌هاست که ثابت مانده است. مطالعه‌ای سال پیش در ژورنال American Medical Association منتشر شد که می‌گفت ۶۰ درصد آمریکایی‌ها از داروهای سرخود استفاده کرده و بالغ بر ۲۰ درصدشان دو یا چند دارو را به صورت همزمان مصرف می‌کنند. بر اساس داده‌های اتحادیه‌ی ملی داروخانه‌های زنجیره‌ای، این تعداد را می‌توانید به میلیاردها نسخه‌ای که از طرف پزشکان صادر می‌شوند، اضافه کنید.

بسیاری از این داروها عوارض جانبی معلومی دارند و بر اساس اداره‌ی غذا و داروی آمریکا، سالانه هزاران مرگ بر اثر آن‌ها رقم می‌خورد. این مرگ‌ومیرها بر اثر واکنش معکوسی داروهایی است که توسط پزشک یا به صورت سرخود مصرف شده‌اند. تعداد دقیق مرگ‌ومیرها معلوم نبوده و امکان دارد که در دست تهیه باشد.

هنوز اطلاعات کمی در زمینه‌ی ترکیب داروها وجود دارد. یکی از ترکیبات مرگباری که شناخته شده، مصرف آنتی‌بیوتیک باکتریم با داروی رقیق‌کننده‌ی خون به نام وارفارین است، که با همدیگر می‌توانند منجر به خونریزی داخلی شوند. همچنین امکان دارد که مصرف یک دارو با مکمل‌های رژیمی یا طبیعی نیز مضر باشد، مثلاً مصرف داروهای قلب با مخمر St. John خطرناک می‌باشد.

هم‌اکنون با وجود داروهای متعدد موجود در بازار، تشخیص داروهایی که با هم سازگاری ندارند، برای پزشکان مشکل است. و گاهی اوقات هم گزارش‌های FDA در مورد اثر معکوس داروها، از نظر علمی اثبات نمی‌شود. بنابراین محققین دانشگاه کلمبیا تصمیم گرفتند مساله را از انتها به ابتدا بررسی کنند. آن‌ها یک نشانه‌ی بالقوه و مرگبار از ترکیبات مضر دارویی را در نظر گرفته و سپس بررسی کردند که کدام داروها در صورت ترکیب‌شدن می‌توانند آن نشانه را به وجود بیاورند.

محققین به سرپرستی نیکولاس تاتونتی، استادیار انفورماتیک پزشکی در دانشگاه کلمبیا، در میان دو میلیون گزارش مربوط به اثرات معکوس داروها در پایگاه FDA جستجو کردند و به دنبال مواردی بودند که سندروم کیوتی در آن‌ها گزارش شده بود. در این سندروم، مجموعه‌ای از ضربان غیرمعمول قلب گزارش می‌شود که در درازمدت می‌توانند آسیب وارد کرده و حتی منجر به مرگ شوند. آن‌ها این گزارشات را به انضمام ۱٫۶ میلیون نتیجه‌ی تست الکتروکاردیوگرام (ECG) که مربوط به ۳۸۰ هزار مریض بود و در پایگاه داده‌ی دانشگاه کلمبیا قرار داشت، بررسی نمودند.

با استفاده از الگوریتم کامپیوتری آن‌ها به جنگ این اقیانوس داده رفتند و ۸ جفت‌دارو را پیدا کردند که می‌توانست منجر به سندروم کیوتی شود. در میان این موارد، ترکیب سفتریاکسون-لانسوپرازول باقی ماند. مریض‌هایی که این دو دارو را با یکدیگر مصرف می‌کردند، ۱٫۴ برابر بیشتر از افرادی که هر یک از آن‌ها را به صورت جداگانه مصرف می‌کردند، دچار سندروم کیوتی طولانی‌مدت می‌شدند که تست‌های ECG این موضوع را نشان داد.

[quote]همچنین بخوانید » درمان اضطراب و افسردگی با ورزش  [/quote]

در ادامه محققین ترکیب سفتریاکسون-لانسوپرازول را در آزمایشگاه و بر روی سلول‌های انسانی تست کردند. آن‌ها دریافتند که این ترکیب، جلوی پروتئین تنظیم‌کننده‌ی فعالیت الکتریکی را که تحت عنوان کانال hERG شناخته می‌شود، می‌گیرد.

تاتونتی می‌گوید: «نکته‌ی حیرت‌انگیز این است که شما می‌توانید پایگاه داده‌ای حاوی میلیاردها داده را بررسی نمایید تا پیش‌بینی کنید که تلاقی دو مولکول با یکدیگر می‌تواند عملکرد یک پروتئین خاص را در یک سلول قلب تغییر دهد».

اگرچه چنین روشی فقط یک عارضه‌ی جانبی مرگبار (سندروم کیوتی) را تشخیص داد، اما محققین امیدوارند که این روش را توسعه دهند تا بتوانند اثرات سوء سایر داروها را قبل از ورود به بازار معین کنند.

تال لوربربام، دانشجوی فارغ‌التحصیل از دانشگاه کلمبیا و نویسنده‌ی اول این مقاله می‌گوید: «یکی از انگیزه‌های اصلی این کار، گرانی و وقت‌گیربودن ارزیابی تمامی ترکیب‌های ممکن از داروها می‌باشد. بسیار مشتاقیم که روش‌هایی را برای پیش‌بینی محاسباتی اندرکنش داروها با یکدیگر ابداع کنیم که صرفاً از داده‌های موجود از طریق کلینیک‌ها استفاده کنند».

تاتونتی می‌گوید چنین کارهایی در آینده انجام خواهند گرفت تا از خونریزی داخلی نیز جلوگیری شود، زیرا خونریزی داخلی از مشکلات رایج در زمینه‌ی مصرف ترکیب نادرست داروها می‌باشد.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید