آمار میزان مصرف مکمل‌ ها : مولتی‌ویتامین کم‌تر، پروبیوتیک و ویتامین دی بیشتر

آمار میزان مصرف مکمل‌ ها : مولتی‌ویتامین کم‌تر، پروبیوتیک و ویتامین دی بیشتر

کدام مکمل ها پرطرفدار ترند ؟

Supplement-Trends آمار میزان مصرف مکمل‌ ها : مولتی‌ویتامین کم‌تر، پروبیوتیک و ویتامین دی بیشتر
آمار میزان مصرف مکمل‌ ها

مطالعه‌ای جدید می‌گوید که تقریباً یک نفر از هر دو آمریکایی (یا ۵۲ درصد از آن‌ها)، یک مکمل غذایی مصرف می‌کند.

اگرچه درصد استفاده از مکمل‌ های غذایی در این چند سال اخیر تغییری نکرده است، اما در دوره‌ی ۱۳ ساله‌ی این مطالعه، نوع مکمل‌ های مورد استفاده تغییر کرده‌اند. به عنوان مثال، محققین دریافتند که میزان مصرف مولتی‌ویتامین در روز کاهش پیدا کرده است. بر اساس این تحقیق که در روز ۲۰ مهر در ژورنال American Medical Association به چاپ رسید، در سال ۱۹۹۹، ۳۷ درصد از بزرگسالات مولتی‌ویتامین مصرف می‌کردند، درحالی‌که این مقدار در سال ۲۰۱۲ به ۳۱ درصد رسید.

دکتر الیزابت کانتور، مولف ارشد این تحقیق و اپیدمی‌شناس در مرکز سرطان اسلون کاترینگ در نیویورک، می‌‎گوید: «یافته‌ها بر اساس داده‌های ملی بوده و دیدگاهی جامع را در مورد مصرف مکمل‌ ها در میان بزرگسالان آمریکایی و در تمامی گروه‌های سنی، تا همین اواخر یعنی سال ۲۰۱۲، به وجود می‌آورد».

در این مطالعه، محققین به داده‌های جمع‌آوری‌شده از ۳۸ هزار آمریکایی که از ۲۰ سال به بالا سن داشتند، نگاه کردند. مردها و زن‌ها در قالب پرسشنامه‌های موسسه‌ی سلامت ملی و بررسی تغذیه (NHANES) شرکت کرده بودند که با استفاده از محققین مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، به صورت سالیانه، مصاحبه‌هایی را در خانه‌ی افراد انجام می‌دهد.

از تمامی شرکت‌کنندگان خواسته شد که در مورد مصرف مکمل‌ های غذایی (اعم از ویتامین، مواد آلی، دمنوش‌های گیاهی و سایر موارد) در طی ۳۰ روز گذشته، چه بر اساس نسخه‌ی دکتر و چه تجویز شخصی، پاسخ گویند. از آن‌جایی که این مصاحبه‌ها در خانه‌ی افراد برگزار می‌شد، افراد می‌توانستند بطری‌های مربوط به مکمل‌ ها را مشاهده کنند و به همین دلیل، آمارهای حاصله دقیق‌تر شده و صرفاً به حافظه‌ی پاسخ‌دهندگان اعتماد نشد.

تمایلات مربوط به مکمل‌ ها

در حدفاصل سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۲، فقط مصرف مولتی‌ویتامین کمتر نشد: استفاده از اکیناسه برای سرماخوردگی، ژینکوبیلوبا برای ترمیم حافظه، سیر برای ارتقای سلامت قلب و آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر ویتامین سی و E نیز کاهش پیدا کردند.

از آن سو، استفاده از پروبیوتیک‌ها و مکمل‌های کوآنزیم Q10 افزایش پیدا کرد. این تحلیل نشان داد که تعداد افراد مصرف‌کننده‌ی ویتامین دی از ۵٫۱ درصد در سال ۱۹۹۹ به ۱۹ درصد در سال ۲۰۱۲ افزایش پیدا کرد. این ویتامین برای بیماری قلبی، برخی از سرطان‌ها و شکستگی استخوان مفید است.

همچنین میزان مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ نیز هفت برابر گردید (که اکثراً در قالب مکمل‌ های روغن ماهی بودند)، که همین امر نیز میزان ابتلا به بیماری قلبی و برخی سرطان‌ها را کم می‌کند. نرخ مصرف آن در سال ۱۹۹۹ برابر با ۱٫۹ درصد بود که در سال ۲۰۱۲ به ۱۳ درصد رسید.

همچنین این تحلیل نشان داد که افراد با افزایش سن، گرایش بیشتری به سمت مصرف مکمل پیدا می‌کنند.

[quote]همچنین بخوانید » مکمل‌های آسیب‌زننده به قلب ؟ قرص‌های کلسیم با تصلب شرایین در ارتباط هستند [/quote]

البته محققین به صورت ویژه بر روی دلایل این تمایلات بررسی انجام ندادند. کانتور می‌گوید: «قضاوت در مورد عوامل محرک برای تغییر در مصرف مکمل‌ ها، کار آسانی نیست».

اما عواملی همچون رکود اقتصادی در سال‌های ۲۰۰۰ و افزایش بررسی‌ها در زمینه‌ی مولتی‌ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر مکمل‌ ها با توجه به مطالعات متنوعی که روی آن‌ها انجام گرفته، می‌توانند در افزایش یا کاهش مصرف این مکمل‌ ها تاثیر داشته باشند.

اگرچه این مطالعه در مورد مصرف یا عدم مصرف مکمل‌ ها اطلاعاتی ارائه می‌کند، اما در مورد میزان تناوب یا دوز استفاده و همچنین تاثیر آن بر الگوی مصرف کنونی در سال ۲۰۱۶، چیزی نگفته است.

دکتر پیتر کوهن، از همکاران موسسه‌ی سلامت کمبریج در ماساچوست که برای همین تحقیق، سرمقاله‌ای را نوشته، می‌گوید: «در طول دوره‌ی مطالعه، جریان باثباتی از مطالعات باکیفیت در زمینه‌ی ارزیابی مکمل‌ های غذایی ارائه شده‌‎اند که غالباً نتایج ناامیدکننده‌ای را در زمینه‌ی تاثیرات بالقوه‌ی این مواد بر سلامت انسان ارائه نمودند».

کوهن نوشته که شاید مصرف‌کنندگان از روی عادت به مصرف مکمل‌ ها ادامه می‌دهند، یا این‌‌که از مضراتشان آگاهی ندارند یا این‌که تولیدکنندگان توانسته‌اند با شعارهای مبهمی همچون «حافظ سلامت قلب» یا «حافظ هشیاری ذهن» آن‌ها را به خورد مردم بدهند، اما درهرحال این مطالعه به این موارد توجهی نکرده است.

کوهن نوشت، از آن‌جایی که نتایج منفی حاصل از این مطالعاتِ باکیفیت خیلی نتوانسته بر مصرف مردم از مکمل اثر بگذارد، می‌بایست تلاش‌های آینده در راستای توسعه‌ی اصلاحات منظم در زمینه‌ی فراهم‌سازی اطلاعات دقیق برای مصرف‌کنندگان در زمینه‌ی بازدهی و امنیت این مکمل‌ ها صورت گیرد.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

 

کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام
کانال تلگرام مجله پزشکی سلام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید